HomeSliderΝταμπλούχος!

Νταμπλούχος!

Το 8ο Κύπελλο στην ιστορία της πανηγύρισε η Ομόνοια! Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 3-2 σετ της Νέας Σαλαμίνα στην 45η έκδοση του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Α Ανδρών στο Αθλητικό Κέντρο «Κίτιον» και έκαναν το δεύτερο σερί νταμπλ, μετά και την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Η Ομόνοια προηγήθηκε με 25-22 στο πρώτο σετ, αλλά η Νέα Σαλαμίνα πήρε τα δύο επόμενα με 25-18 και 25-22, κάνοντας το 2-1 στο σκορ. Παρόλα αυτά οι πρωταθλητές πήραν το τέταρτο σετ με 25-22 και ισοφάρισαν σε 2-2. Ο τελικός κρίθηκε στο τάι μπρέικ, όπου η ομάδα της Λευκωσίας επικράτησε με 17-15 και κατάκτησε το τρόπαιο!

Όσον αφορά τον αγώνα ήταν όπως άλλωστε αναμενόταν ένα πραγματικό ντέρμπι και η νικήτρια ομάδα κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Η Ομόνοια κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ με 25-22 μέσα σε 27 λεπτά. Η ομάδα της Αμμοχώστου πάλεψε, αλλά οι «πράσινοι» κέρδισαν στις λεπτομέρειες το πρώτο σετ και πήραν κεφάλι στο σκορ.

Στο δεύτερο σετ η Νέα Σαλαμίνα ανέβηκε και επικράτησε με 25-21, κάνοντας το 1-1 στο σκορ. Η Ομόνοια παρά την προσπάθεια της δεν μπόρεσε στο δεύτερο σετ να σταματήσει την ομάδα της Αμμοχώστου.

Οι «ερυθρόλευκοι» της Αμμοχώστου μπήκαν αρκετά δυνατά στο τρίτο σετ και από την αρχή ανέλαβαν τα ηνία. Το «τριφύλλι» έκανε αρκετά λάθη, τα οποία εκμεταλλεύτηκε η Νέα Σαλαμίνα. Το 25-18 υπέρ της ομάδα της Αμμοχώστου ήταν το σκορ του τρίτου σετ. Έτσι, η Νέα Σαλαμίνα πήρε κεφάλι στο σκορ με 2-1.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο τέταρτο σετ της αναμέτρησης. Η Νέα Σαλαμίνα προηγήθηκε στο σκορ με 7-3. Πάντως η Ομόνοια έβγαλε αντέδρασε και με τρεις συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 7-6. Μάλιστα, οι «πράσινοι» αφού ισοφάρισαν σε 8-8, στη συνέχεια κατάφεραν και έκαναν την ανατροπή και έφτασαν στο 15-12. Η Νέα Σαλαμίνα όμως δεν τα παράτησε και αφού ισοφάρισε σε 15-15 έκανε το 17-16. Οι «πράσινοι» έκαναν εκ νέου την ανατροπή με 19-17 και εντέλει έφτασαν στην επικράτηση με 25-22, κατακτώντας το τέταρτο σετ και κάνοντας το 2-2 στο σκορ.

Ο αγώνας οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ, όπου η Ομόνια επικράτησε με 17-15 και έκανε το 3-2, κατακτώντας έτσι την 8η κούπα στην ιστορία της!

Οι τροπαιούχοι

Η Ανόρθωση παραμένει η πολυνίκης ομάδα του Κυπέλλου με 16 κατακτήσεις. Ακολουθεί η Ομόνοια και η Νέα Σαλαμίνα με οκτώ τρόπαια. Το ΑΠΟΕΛ έχει πέντε κατακτήσεις, ενώ στις τέσσερις βρίσκεται ο Παφιακός. Η ΑΕ Καραβά έχει κατακτήσει το τρόπαιο τρεις φορές, ενώ η Αναγέννηση Δερύνειας δύο. Τέλος, ο Διόνυσος έχει κατακτήσει ένα Κύπελλο.

Αναλυτικά οι τροπαιούχοι: Ανόρθωση 16, Νέα Σαλαμίνα 8, Ομόνοια 8, ΑΠΟΕΛ 5, Παφιακός 4, ΑΕ Καραβά 3, Αναγέννηση Δερύνειας 2, Διόνυσος 1.