HomeΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΝίκη της Ομόνοιας επί της ΑΕΛ

Νίκη της Ομόνοιας επί της ΑΕΛ

Την πέμπτη νίκη της πέτυχε η ΕΑΣ Ομόνοια, επικρατώντας στην αίθουσα Αγίου Δομετίου της ΑΕΛ με 89-63, σε εξ αναβολής αγώνα για την 9η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Στόκλεϊ Τσάφι με 19 πόντους (18 ριμπάουντ, 5 ασσίστ).

Στο 2′ ο Τσάφι με δίποντο έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στην Ομόνοια με το σερί των «πρασίνων» να φτάνει τους οκτώ πόντους και στο 4′ ήταν μπροστά με 13-4. Η διαφορά για τους γηπεδούχους ανέβηκε σε διψήφιο αριθμό στο 8′ (20-10), ενώ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου έφτασε τους 13 (25-12).

Η διαφορά κρατήθηκε σε διψήφιο αριθμό πόντων και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι στο 15′ προηγούνταν με 39-28, με τον Τσάφι να πετυχαίνει τέσσερα συνεχόμενα καλάθια και να ανοίγει την ψαλίδα του σκορ στο 47-28. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με καλάθι του Τομπάζου που μείωσε σε 47-30.

Στο 27′ το τρίποντο του Γκαρθ άνοιξε κι άλλο τις αποστάσεις (59-38), ενώ το τρίποντο του Γεωργακούδη δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου έφερε τη διαφορά στους 25 (66-41). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Ομόνοια πέτυχε 23 πόντους έναντι 22 των «γαλαζοκιτρίνων» και πήρε το ροζ φύλλο με νίκη 89-63.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-12, 47-30, 66-41, 89-63.

ΕΑΣ Ομόνοια (Δημήτρης Κουκούρης): Γκαρθ 23 (5), Γεωργακούδης 7 (1), Γκαμπλ 19 (2), Τρετιακόβ 9 (1), Τσάφι 19, Χατζηλέρης, Καραγιάννης 4, Καραμπατάκης 5 (1), Πηλακούτας 3 (1)

ΑΕΛ (Mίλαν Νίσιτς): Τομπάζος 13, Μονιάτης 2, Άπολγουάιτ 18 (1), Φέργκιουσον 7 (1), Πιττάκας 2, Αντωνίου, Κουντιαμάτ, Χανούν 4, Ζντράβιτς 17 (2)