HomeSliderΝίκη τετράδας για την Πάφο

Νίκη τετράδας για την Πάφο

Πολύ μεγάλης σημασίας νίκη στο Μακάρειο πήρε η Πάφος επί της ΠΑΕΕΚ με 0-2. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ως σκόρερ τους Αλ Γκαντιουί (39′) και Ζάιρο (69′) και με τη νίκη τους αυτή ανέβηκαν στην 4η θέση με 28 βαθμούς και αναμένουν τα αποτελέσματα των άλλων αγώνων για να δουν που θα βρίσκονται με το τέλος της 19ης αγωνιστικής. Η ΠΑΕΕΚ που έκανε πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο, παρέμεινε στην προτελευταία θέση με 13 βαθμούς. Η ομάδα του Μάκη Σεργίδη είχε δύο δοκάρια και κάποιες αξιόλογες φάσεις, ωστόσο νικήθηκε από έναν αντίπαλο που ξεδίπλωσε τις επιθετικές του αρετές σε αρκετές περιπτώσεις.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με την Πάφο να δείχνει διάθεση να απειλήσει την εστία του Πρόσεκ, ωστόσο όσο περνούσε ο χρόνος προσπαθούσε και η ΠΑΕΕΚ να βγει με απαιτήσεις στην επίθεση. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι με τον Χέσταντ στο 11ο λεπτό, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά της ΠΑΕΕΚ να χάσει την πρώτη της καλή ευκαιρία στο παιχνίδι με τον Μιλτς.

Και εκεί που το παιχνίδι έδειχνε πως θα πάει με το ισόπαλο 0-0 στα αποδυτήρια, ήρθε η φάση του 39ου λεπτού, όπου η Πάφος βγήκε με σωστό τρόπο στην επίθεση και βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Βαλακάρι έκανε ωραίο γύρισμα από δεξιά και ο Αλ Γκαντιουί που ήταν απέναντι από τον Πρόσεκ, έκανε έξυπνο τελείωμα κι έγραψε το 0-1.

Το δεύτερο 45λεπτο

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Καπαρτή να παίρνει τη θέση του Τίμερμανς και ο επιθετικός της ΠΑΕΕΚ χρειάστηκε 40 δευτερόλεπτα για να χάσει την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία, αφού βρήκε το δοκάρι του Πέτρου με σουτ εκτός περιοχής. Η ΠΑΕΕΚ κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Πέτρου, ωστόσο ο τερματοφύλακας της Πάφου ήταν αρκετά καλός, όπως και η αμυντική λειτουργία της φιλοξενούμενης ομάδας.

Ο Ντάρκο Μίλανιτς προσπαθούσε να ανεβάσει τους παίκτες του στο γήπεδο, αφού δεν ήθελε να κλειστεί η ομάδα του πίσω. Ωστόσο το δεύτερο τέρμα των φιλοξενούμενων ήρθε σε μια στιγμή που η ΠΑΕΕΚ ήταν ψηλά στο γήπεδο και η Πάφος εκμεταλλεύτηκε τους χώρους. Συγκεκριμένα στο 69ο λεπτό, ο Πάντσον έκανε εξαιρετική μπαλιά προς το μέρος του Ζάιρο. Αυτός κατέβασε με εξίσου όμορφο τρόπο και αφού ανέπτυξε ταχύτητα, βρέθηκε απέναντι από τον Πρόσεκ. Το πλασέ του ήταν εξαιρετικό και με αυτό τον τρόπο έγινε το 0-2.

Κάπου εκεί το παιχνίδι τελείωσε, αφού η φιλοξενούμενη ομάδα κράτησε με ευκολία το μηδέν στην άμυνα και μάλιστα, δημιούργησε σε 1-2 φάσεις τις προϋποθέσεις για να φύγει νικήτρια με μεγαλύτερο σκορ, χωρίς όμως να το καταφέρει. Η ΠΑΕΕΚ είχε δοκάρι στο 89′ σε κεφαλιά του Κωμοδίκη, ενώ ακολούθησαν σε χρόνους καθυστερήσεων οι ευκαιρίες με τον Καπαρτή και τον Δημητρίου. Ωστόσο, το 0-2 δεν άλλαξε και η Πάφος πανηγύρισε μια πολύ μεγάλη νίκη.

ΠΑΕΕΚ: Πρόσεκ, Σουμαόρο, Δημητρίου, Ενόχ, Αριστοτέλους (80′ Αριστοτέλους), Μπάμπιτς (80′ Κωμοδίκης), Τίμερμανς (46′ Καπαρτής), Μιλτς (65′ Νεοφύτου), Ομπανόρ, Κούρος, Φρανγκέσκου.

Πάφος F.C.: Πέτρου, Κβίντα, Ζάιρο, Χέσταντ (65′ Αουρέλιο), Αλ Γκαντιουί (85′ Φουρ), Βαλακάρι (90+2′ Ντράγκομιρ), Ταλίς, Πάνιτς, Μπάριτς, Πάντσον, Τόμετσακ

Σκόρερ: 39′ Αλ Γκαντιουι, 69′ Ζάιρο

Κίτρινες: Ομπανόρ, Νεοφύτου / Κβίντα, Πάντσον

Διαιτητές: Χρυσοβαλάντης Θεουλή (Μάριος Δημητριάδης, Κυριάκος Σωκράτους)
VAR: Γιώργος Νικολάου