HomeΚυπριακό ΠοδόσφαιροΝίκη στο ''φρούριο'' με... Μαέ πρωταγωνιστή !

Νίκη στο ”φρούριο” με… Μαέ πρωταγωνιστή !

ΑΕΛ και Δόξα αναμετρήθηκαν στο Τσίρειο Στάδιο, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του Κυπριακού Πρωταθλήματος Α’ Κατηγορίας με την ΑΕΛ να κερδίζει την Δόξα με 3-1 με πρωταγωνιστή των Μαέ ο οποίος πέτυχε 2 γκολ ( είχε ακόμα ένα ορθώς ακυρωθέν) και είχε μια πολύ καλή εμφάνιση. Η ΑΕΛ βρίσκεται στην 2η θέση με 41 πόντους πίσω από τον πρώτο Απόλλωνα με 43.

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, με το ξεκίνημα η ΑΕΛ είχε τον έλεγχο στο πρώτο 5λεπτο χωρίς να προλάβει όμως να αξιοποιήσει τον έλεγχο αυτό.

Μόλις στο 6’ δόθηκε πέναλτι υπέρ της Δόξας για κράτημα του Ριέρα στον Σαντίκ και ο τελευταίος από τα 11 βήματα έβαλε μπροστά την ομάδα του.

Μετά το γκολ της Δόξας, η ΑΕΛ αποσυντονίστηκε και εμφανώς επηρεάστηκε και η απόδοσή της. Είχε εμφανείς δυσκολίες στην κυκλοφορία της μπάλας με αρκετά λάθη στον χώρο του κέντρου και ειδικότερα στην ‘’δεύτερη’’ πάσα.

Παρά τις προσπάθειές της, η ομάδα του Κέρκεζ είχε πρόβλημα στην ανάπτυξη κάτι το οποίο ίσως να επηρέασε και η μέτρια παρουσία του Ριέρα.

Από την πλευρά της, η Δόξα μέχρι και το 25’ είχε καλύτερο έλεγχο στο παιχνίδι και ειδικότερα στον χώρο του κέντρου κρατώντας και κυκλοφορώντας την μπάλα.

Από το 25ο λεπτό και μετά η ΑΕΛ ανέβασε αισθητά την απόδοσή της και προσπάθησε σε αρκετές περιπτώσεις -κυρίως με σουτ εκτός περιοχής- να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης χωρίς όμως επιτυχία.

Στο 36ο λεπτό η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι σε ‘’κράτημα’’ του Τραϊσέφσκι στον Τόρες, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Μαέ ισοφαρίζοντας.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα η ΑΕΛ είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού (ενδεικτικό και το ποσοστό κατοχής με 65% υπέρ της) και προσπαθούσε για την ανατροπή.

Η προσπάθειά της αυτή, μετουσιώθηκε σε γκολ στο 43’ και πάλι με τον Μαέ, ο οποίος μετά από εκτέλεση κόρνερ και κάκιστη έξοδο του τερματοφύλακα της Δόξας, με κεφαλιά ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Στο 2ο ημίχρονο η ΑΕΛ ήταν από την αρχή εμφανώς ανώτερη είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και την πρωτοβουλία των κινήσεων απειλώντας την εστία της Δόξας αρκετές φορές.

Στο 65ο λεπτό, η ομάδα του Κέρκεζ κατάφερε να πετύχει άλλο ένα γκολ με τον Τόρες και να κάνει το 3-1, μετά από πολύ ωραία ομαδική ενέργεια.

Αυτό ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα, στον οποίο η ΑΕΛ ήταν ανώτερη ειδικά μετά το πρώτο 25λεπτο και την Δόξα να παρουσιάζεται κατώτερη σχετικά με τα προηγούμενά της παιχνίδια και να χάνει δίκαια.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Κέρκεζ, Τεϊξέιρα, Αντωνίου, Σάντος, Μεντόγιεβιτς (73’Κωνσταντινίδης), Ριέρα, Ντανίλο (83’Ράσο), Τόρες, Δ. Αβραάμ (61’Αντάμοβιτς), Μαέ (73’Μπάμπιτς).

Σκόρερ: Μαέ 38’, 43’, Τόρρες 65’

Κίτρινες: Ριέρα, Κέρκεζ, Κωνσταντινίδης