HomeΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΝίκη πρωτιάς για τον Απόλλωνα

Νίκη πρωτιάς για τον Απόλλωνα

Σπουδαία νίκη που του επιτρέπει να βρίσκεται στην κορυφή και να ελπίζει ταυτόχρονα ότι θα κλείσει την ά φάση από την πρώτη θέση πέτυχε ο Απόλλων. Στο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος πετόσφαιρας ΟΠΑΠ Α’ Γυναικών επιβλήθηκε στο «Απόλλων Αρένα» της αξιόμαχης και μετά το δεύτερο σετ ισοδύναμης Ανορθώσης με 3-1 σετ.

Το ντέρμπι στη Λεμεσό είχε πλοκή κυρίως μετά το δεύτερο σετ. Στην έναρξη του αγώνα οι «γαλάζιες» του Γιάννη Γιαπάνη φάνηκε να κυριαρχούν αφού προηγήθηκαν με 2-0. Ακολούθως, η Ανόρθωση ανασυντάχθηκε πήρε το τρίτο σετ αφού ήταν ανώτερη και πάλεψε μέχρι τέλους το τέταρτο. Ωστόσο, ο Απόλλων ανέτρεψε διαφορά πέντε πόντων και πήρε σετ και νίκη.

O Απόλλων έπαιξε πολύ καλό βόλεϊ στα δυο πρώτα σετ που τα κέρδισε με το ίδιο σκορ 25-17.

Η Ανόρθωση μπήκε φορτσάτη στο τρίτο σετ. Αρχικά προηγήθηκε 07-09 και αύξησε σε 12-17. Ο Απόλλων όμως πίεσε και μείωσε σε 17-21. H «Μεγάλη Κυρία» κατάφερε τελικά να κερδίσει 19-25, μειώνοντας σε 1-2 το ντέρμπι.

Η ομάδα του Γ. Γιαπάνη έκανε ενθαρρυντικό ξεκίνημα στο τέταρτο σετ όταν προηγήθηκε με 03-01. Ο Απόλλων είχε την πρωτοπορία μέχρι το 09-08. Η Ανόρθωση όμως πήρε τα ηνία και προσπέρασε 10-15. Στο σημείο εκείνο όμως οι «γαλάζιες» έκαναν την αντεπίθεσή τους και κατόρθωσαν να προηγηθούν 19-17.

H Ανόρθωση ισοφάρισε 19-19, όμως σχεδόν αμέσως ο Απόλλων προηγήθηκε με δυο πόντους 21-19, αλλά εκ νέου τα κορίτσια του Al. Boscovic ισοφάρισαν 21-21.

Νέο προβάδισμα για τον Απόλλων 23-21 που είχε την ψυχολογία με το μέρος του κερδίζοντας τελικά το σπουδαίο σετ με 25-22 και τον αγώνα με 3-1.

«Καθάρισε» η Lemesos Volleyball

Nτέρμπι με τα όλα του ήταν ο αγώνας Lemesos Volleyball – ΑΕΚ στο Λύκειο Πολεμιδιών. Οι «ροζ» κέρδισαν με 3-0 σετ και πλησίασαν τις «κιτρινοπράσινες» στον ένα πόντο. Φαίνεται ότι προμηνύεται «μάχη» για την τιμητική 5η θέση μεταξύ των δυο ομάδων.

Σε δυο απόλυτα ισοδύναμα σετ η Lemesos Volleyball προηγήθηκε 2-0 κερδίζοντας με 25-22 και 25-23.

Χαρακτηριστικά, στο δεύτερο σετ «ροζ» και «κιτρινοπράσινες» ήταν ισόπαλες 19-19 με την γηπεδούχο ομάδα να κατορθώνει να ξεφύγει και να κερδίζει 25-23.

Αμφίρροπο ήταν και το τρίτο σετ. Η ΑΕΚ φάνηκε να πατά καλύτερα και προηγήθηκε 04-09. Αμέσως, όμως η Lemesos Volleyball αντεπιτέθηκε και ισοφάρισε 14-14.

Η Lemesos Volleyball προηγήθηκε 22-20, αλλά η ΑΕΚ δεν την άφηνε να «κλειδώσει» τη νίκη αφού μείωσε σε 24-23. Η ομάδα του Α. Σπύρου πήρε το «χρυσό» πόντο που ήθελε και κέρδισε 25-23 μαζί και τον αγώνα με 3-0 σετ.

Σε μία άλλη εξέλιξη αναβλήθηκε ο αγώνας μεταξύ Ολυμπιάδας Ν. – ΑΕΛ με απόφαση της ΚΟΠΕ και θα διεξαχθεί σε άλλη ημερομηνία.