HomeSliderΝίκη παραμονής πέτυχε ο Ερμής

Νίκη παραμονής πέτυχε ο Ερμής

Πολύ σημαντική νίκη σημείωσε η ομάδα του Ερμή (2-0) απέναντι στην Καρμιώτισσα. Πρόκειται για μια νίκη που δίνει ανάσες στους «φτεροπόδαρους» στην μάχη για παραμονή στην κατηγορία. Ο Ρουσιάς ήταν ο πρωταγωνιστής αφού μπήκε στο γήπεδο στο 60’ και σκόραρε στο 72’. Στο γκολ του Κοβάσεβιτς στο 88’ ο Κύπριος επιθετικός πιστώθηκε την ασίστ.

Το πρώτο ημίχρονο στο γήπεδο «Αμμόχωστος» ήταν ισορροπημένο. Ο Ερμής ήταν η ομάδα που κρατούσε περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή του και ήταν στην επίθεση. Η Καρμιώτισσα είχε, ωστόσο, περισσότερες ευκαιρίες αφού βγήκε με περισσότερες προϋποθέσεις μπροστά.

Στο 19ο λεπτό ο Ερμής σκόραρε με τον Κονέ, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά αφού ο Ντίας που είχε συμμετοχή στη φάση, ήταν σε θέση οφσάιντ. Παρά τις φάσεις που βγήκαν στο παιχνίδι, δεν παραβιάστηκε κάποια εστία και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 0-0.

Το δεύτερο μέρος ήταν αρκετά καλύτερο από πλευράς θεάματος. Ο Ερμής ήταν για μεγάλο χρονικό διάστημα καλύτερος από την αντίπαλη ομάδα και ο Μαρίνος Σατσιάς φαίνεται να… διάβασε σωστά τον αγώνα.

Έριξε στο γήπεδο τον Ρουσιά στο 60ό λεπτό και ο Κύπριος επιθετικός βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στο 72’. Η Καρμιώτισσα προσπάθησε να αντιδράσει αλλά ο Ερμής είχε κι αυτός τις ευκαιρίες για να κάνει το 2-0 και να δώσει τέλος στο παιχνίδι.

Τελικά το γκολ ήρθε για τους γηπεδούχους, με τον Ρουσιά να βάζει ξανά την σφραγίδα του. Στο 88ο λεπτό έκανε ωραία ενέργεια και είδε την κίνηση του Κοβάσεβιτς. Του μεταβίβασε την μπάλα και ο αυτός με άψογο πλασέ έγραψε το 2-0 και χάρισε στην ομάδα του το τρίποντο.

Ερμής: Καϊκέ, Δημητρίου, Γαβριήλ, Μέιρα (90+2’ Γεωργίου), Κύπρου (60’ Σιντιμπέ), Ντίας, Φόλπρεχτ (85’ Καραγκούνης), Κοβάσεβιτς, Χόλτ, Κυριακίδης (60’ Ρουσιάς), Κονέ (46′ Βαλπόρτ)

Καρμιώτισσα: Τούμπας, Μπαράνοφ, Παχίπης (79’ Ευσταθίου), Ρόμο, Μ. Σάσι (54’ Χατζηβασίλης), Μπαργκάν (46′ Κωμοδίκης), Πέρεζ, Ι. Σάσι, Μαλεκκίδης, Χρίστου (87’ Καπαρτής), Ρέινολντς