HomeΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΝίκη με απίθανο buzzer-beater Μπάρετ για Νικς επί Σέλτικς

Νίκη με απίθανο buzzer-beater Μπάρετ για Νικς επί Σέλτικς

Ένα απίθανο τρίποντο στην εκπνοή από τον Αρ Τζέι Μπάρετ, εκτός ισορροπίας, υπό πίεση και με τη βοήθεια του ταμπλό, χάρισε στους Νικς τη νίκη με 108-105 επί των Σέλτικς. Η ομάδα της Νέας Υόρκης είχε βρεθεί στο -24 στη δεύτερη περίοδο, αλλά κατάφερε να επιστρέψει στο ματς με 13 πόντους του Καναδού, αλλά κυρίως τον Εβάν Φουρνιέ που έκανε ρεκόρ καριέρας με 41 πόντους και τον Τζούλιους Ραντλ να προσθέτει 22. Ο Τζέισον Τέιτουμ, που είχε 36 πόντους, είχε ισοφαρίσει με σουτ στo 1,5” πριν το τέλος.

Δεύτερη σερί ήττα γνώρισαν οι Γουόριορς, που πληρώνοντας τις απουσίες τους έχασαν με 101-96 από τους Πέλικανς, που είχαν σε μεγάλη βραδιά τον Μπράντον Ίνγκραμ με 32 πόντους. Η ομάδα του Στιβ Κερ παρατάχθηκε χωρίς τους τραυματίες Στεφ Κάρι και Ντρέιμοντ Γκριν, με τον Άντριου Γουίγκινς να σηκώνει το μεγαλύτερο επιθετικό βάρος με 21 πόντους.

Οι Σανς εκμεταλλεύτηκαν την ήττα των Γουόριορς και εδραιώθηκαν στην πρώτη θέση της Δύσης και του ΝΒΑ. Έγιναν η πρώτη ομάδα που φτάνει τις 30 νίκες (30-8) επικρατώντας 106-89 των Κλίπερς, με τον Κρις Πολ να κάνει τριπλ-νταμπλ με 14 πόντους, 13 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Οι Γκρίζλις συνέχισαν την εντυπωσιακή τους πορεία συντρίβοντας με 118-88 τους Πίστονς και φτάνοντας τις επτά σερί νίκες. Ο Τζα Μοράντ είχε 22 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ σε μόλις 25 λεπτά. Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Μέμφις Γκρίζλις-Ντιτρόιτ Πίστονς 118-88

Φοίνιξ Σανς-Λος Άντζελες Κλίπερς 106-89

Νιου Ορλίνς Πέλικανς-Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς 101-96

Νιου Γιορκ Νικς-Μπόστον Σέλτικς 108-105

Πηγή: sport-fm.gr