HomeApp Push NotificationΝίκη με... ανατροπή για τον ΄Αρη

Νίκη με… ανατροπή για τον ΄Αρη

Ο Άρης επικράτησε με 2-1 της Δόξας στο στάδιο ”Αλφαμέγα” στο πλαίσιο του μεταξύ τους αγώνα με τον οποίο ”έπεσε η αυλαία” της 22η αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα ο Άρης ξεκίνησε πολύ καλύτερα, είχε την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων στον αγώνα. Το σύνολο του Αλεξέι Σπιλέφσκι πίεζε ”ασφυκτικά” τους φιλοξενουμένους και πριν ακόμη συμπληρωθούν 10 λεπτά αγώνα είχε πέντε τελικές προσπάθειες.

Ωστόσο παρά το πολύ καλό ξεκίνημα της ομάδα της Λεμεσού, η Δόξα ήταν αυτή η οποία κατάφερε να προηγηθεί. Στο 21ο λεπτό, μετά από κόρνερ του Ερέρα από δεξιά, ο Σαντίκ έκανε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι και στρώθηκε στον Καραμανώλη που πλάσαρε σωστά για το 1-0 υπέρ της Δόξας.

Ο Άρης αντέδρασε, ανέβασε ρυθμό και πριν την λήξη του ημιχρόνου είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες για την ισοφάριση στο 35′ και στο 39′ οι οποίες όμως δεν μετουσιώθηκαν σε γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 49ο λεπτό ο Άρης κέρδισε πέναλτι και στο 50ο λεπτό ο Κακόριν δεν λάθεψε ισοφαρίζοντας για την ”ελαφρά ταξιαρχία”. Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο ρυθμό του αγώνα δεν ήταν καλός ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν και πάλι να βρουν δίχτυα.

Πιο συγκεκριμένα, στο 67ο λεπτό,  ο Μπαμπίκα έφυγε στην πλάτη της άμυνας και έκανε το παράλληλο γύρισμα εκεί όπου ο Καραμανώλης στην προσπάθειά του  να διώξει την μπάλα την έστειλε άθελά του, στα δίχτυα της ομάδας του.

Στο 73ο ο Άρης είχε νέα μεγάλη ευκαιρία για το 3-1 με τον Μπαμπίκα ενώ η Δόξα ”απάντησε” ένα λεπτό αργότερα με τον Ασάντε.

Παρά τις προσπάθειες και των δύο ομάδων το 2-1 ήταν το τελικό σκορ του αγώνα.