HomeApp Push NotificationΝίκη με ανατροπή για την Ανόρθωση σε ένα ματς που τα είχε... όλα !

Νίκη με ανατροπή για την Ανόρθωση σε ένα ματς που τα είχε… όλα !

Η Ανόρθωση επικράτησε με 3-1 της Δόξας στο πλαίσιο του μεταξύ τους αγώνα για τη 1η αγωνιστική για το Β’ Γκρουπ. Σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα (πέναλτι, επανάληψη εκτέλεσης, κόκκινη, δοκάρια) η ”Μεγάλη Κυρία” έκανε την ανατροπή και πήρε το τρίποντο.

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, μόλις στο 9ο λεπτό η Δόξα κατάφερε να προηγηθεί. Έπειτα από βαθιά μπαλιά του Ασαντέ ο Τιτζιανί ξεπέρασε τους αντίπαλους αμυντικούς, ντρίμπλαρε τον Λόρια και έκανε εύκολα το 1-0.

Στο 14ο λεπτό, η ομάδα του Κώστα Σακκά έφτασε κοντά και στο 2-0 όταν μετά από σέντρα του Ασαμόα από δεξιά, Τιτζιανί έκανε από κοντά τη κεφαλιά με την μπάλα όμως να περνά ελάχιστα έξω.

Μετά το γκολ της, η ομάδα της Δόξας ”ανέβηκε” αγωνιστικά και στο 20ο λεπτό είχε δοκάρι μετά από πλασέ του Κοβάσεβιτς. Μάλιστα παρόμοια τύχη είχε και το εκτός περιοχής σουτ του Μπένι στο 40ο που κατέληξε και αυτό στα δοκάρια του Λόρια.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα και πιο συγκεκριμένα στο 56′ η Ανόρθωση κέρδισε πέναλτι για ανατροπή του Αντωνίου από τον Αμπντουλαχί με τον τελευταίο μάλιστα να αποβάλλεται με κόκκινη κάρτα (δεύτερη κίτρινη).

Ο Τεχέρα ανέλαβε την εκτέλεση στο 57′ ωστόσο ο Σισκόφσκι έπεσε σωστά και απέκρουσε. Ακολούθως, ο διαιτητής έδειξε επανάληψη του πέναλτι διότι πριν την εκτέλεση εισήλθαν μέσα στην περιοχή παίκτες και των δύο ομάδων ενώ ένας από τους παίκτες της Δόξας που μπήκαν, ήταν και αυτός που έδιωξε την μπάλα μετά την απόκρουση του Σισκόφσκι.

Ότι δεν κατάφερε να κάνει στο 57′, το έκανε στο 60′ ο Τεχέρα ο οποίος δεν αστόχη στην δεύτερή του προσπάθεια και έφερε το παιχνίδι στα ”ίσα”.

Στο 76ο λεπτό, η ”Μεγάλη Κυρία” έφερε ”τούμπα” το παιχνίδι με γκολάρα του Γουαρίς ! Έπειτα από σέντρα του Γκερέρο από δεξιά, ο Γουαρίς κοντρόλαρε  τη μπάλα με το στήθος  έξω από την μεγάλη περιοχή και με δυνατό σουτ έκανε το 2-1.

Μάλιστα 11 λεπτά αργότερα, στο 87′ η ομάδα του Βέσκο Μιχαΐλοβιτς έβαλε και το ”κερασάκι στην τούρτα”. Φερέιρα και Γουαρίς συνεργάστηκαν ωραία, με τον πρώτο να κάνει πλασαριστό σουτ εκτός περιοχής, το οποίο έστειλα τη μπάλα στο αριστερό… παραθυράκι της εστίας της Δόξας για το 3-1 που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Ανόρθωση (Βέσκο Μιχαΐλοβιτς): Λόρια, Αντωνίου (73′ Ιωάννου), Κορρέα (46′ Μραζ), Μπαϊσίνιο, Αντωνιάδης, Αρτυματάς, Τεχέρα, Παρούτης (73′ Γουαρίς), Νινγκά (46′ Χριστοφή), Γκερέρο, Αντονίν (82′ Φερέιρα).

Δόξα (Κώστας Σακκάς): Σισκόφσκι, Στυλιανού, Καραμανώλης, Κέρλα, Κοβάσεβιτς, Αμπντουλαχί, Μπένι (65′ Τραϊτσέφσκι), Ασαμόα, Ασάντε, Τιτζανί, Σαντίκ.

Σκόρερ: Τεχέρα (πεν.) 60′, Γουαρίς 74′, Φερέιρα 87′ / Τιτζανί 9′

Κίτρινες: Τεχέρα, Aντωνίου / Αμπντουλαχί, Καραμανώλης.

Αποβολές: – / Αμπντουλαχί

Στάδιο: «Αντώνης Παπαδόπουλος»

Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος

Α’ Βοηθός: Πέτρου Πέτρος