HomeΔΙΕΘΝΗΝίκη για Γιουβέντους

Νίκη για Γιουβέντους

Με γκολ και ασίστ του Μπερναρντέσκι η Γιουβέντους νίκησε 2-0 την παραπαίουσα, Κάλιαρι, και μετά την απώλεια της Αταλάντα πήγε στο -4 από τη 4άδα.
Δεύτερη σερί νίκη και 4η στα τελευταία 5 ματς για την ομάδα του Μασιλινιάνο Αλέγκρι, που τα χρειάστηκε σε δύο φάσεις αλλά ξεπέρασε μάλλον άνετα το εμπόδιο μιας ομάδας που είναι σε κακή κατάσταση και παρέμεινε στην 19η θέση. Σε συνδυασμό με το 0-0 της Αταλάντα στην Τζένοα, οι Bianconeri μείωσαν την απόσταση από τις θέσεις του Champions League στους 4 βαθμούς. Επαιξε 90 λεπτά ο Λυκογιάννης.

Το πρώτο μέρος είχε μια ξεκάθαρη εικόνα. Και δύο φάσεις. Η Κάλιαρι ήταν όλη πίσω από την μπάλα σε ολόκληρο το πρώτο μέρος και έκανε… προσευχή για να αντέξει, ενώ η Γιουβέντους είχε δύο καθαρές ευκαιρίες. Στο 10’ η κεφαλιά του Μόις Κιν πήγε στη ρίζα του δοκαριού του Αλέσιο Κράνιο και στο 40’ πάλι ο Κιν έπειτα από [μάλλον] σουτ του Μπερναρντέσκι, με νέα κεφαλιά, αυτή τη φορά νίκησε τον πορτιέρε των Σάρδων. Και έτσι… συνοπτικά η Γιουβέντους πήρε στα αποδυτήρια με 1-0.

Στην επανάληψη ήταν λογικό ότι η Κάλιαρι κάποια στιγμή θα βγει μπροστά και το έκανε. Και είχε τις ευκαιρίες να κάνει τη ζημιά στη Γηραιά Κυρία, όμως δεν έμελλε να πάρει τίποτα από τον αγώνα στο Τορίνο. Στο 60’ ο Μπελανόβα έκανε τη σέντρα ‘πάρε-και-μην-το-χάσεις’ στον Νταλμπέρ, ο οποίος φάτσα με το γκολ, του είπε ‘κι όμως, μπορώ να το χάσω’.

Ευτυχώς για την Γιούβε, το 1-0 παράμεινε και στο 69’ όταν ο Σέζνι έβγαλε εντυπωσιακά με το ένα χέρι την κεφαλιά του Ζοάο Πέδρο. Και αφού δεν έγινε το 1-1, στο 83’ ο ανεβασμένος, Μπερναρντέσκι, με διαγώνιο σουτ πήρε μέσα τα χέρια του Κράνια διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Πηγή: sdna.gr