HomeApp Push NotificationΝίκη ''ανάσα'' για τη Δόξα επί του Ακρίτα !

Νίκη ”ανάσα” για τη Δόξα επί του Ακρίτα !

Η Δόξα επικράτησε εντός έδρας του Ακρίτα Χλώρακας με 2-0, στο πλαίσιο του μεταξύ τους αγώνα για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η ομάδα της Κατωκοπιάς πήρε ”βαθμολογική ανάσα” και ανέβηκε στους 11 βαθμούς και την 11η θέση.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τα πρώτα λεπτά να είναι αναγνωριστικά και τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν η καθεμιά τον δικό της ρυθμό στο παιχνίδι. Με το πέρασμα των λεπτών η ομάδα της Δόξας ”ανέβηκε” και στο 29ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Καραμανώλη. Η άμυνα του Ακρίτα έκανε το λάθος και ο Κύπριος αμυντικός της Δόξα που βρέθηκε εντός περιοχής το εκμεταλλεύτηκε και με δυνατό σουτ έκανε το 1-0.

Μάλιστα πριν το τέλος του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 45+1′ οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους όταν ο Σαντίκ με δυνατό εντός περιοχής σουτ έκανε το 2-0 για την ομάδα της Δόξας.

Στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, ο Ακρίτας στα πρώτα λεπτά ήταν εμφανώς επηρεασμένος από το γκολ το οποίο είχε δεχτεί πριν το τέλος του ημιχρόνου. Η ομάδα της Χλώρακας προσπάθησε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να βρει την μεγάλη ευκαιρία και να πετύχει το γκολ που θα την έβαζε στο παιχνίδι, χωρίς ωστόσο αποτέλεσμα.

Οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν πολύ σωστά το υπέρ τους σκορ και εν τέλει πήραν μια σπουδαία βαθμολογικά αλλά και ψυχολογικά νίκη.

Δόξα (Τσέου): Σισκόφσκι, Αντενόν, Κέρλα, Τιτζανί (Μέσκα 63′), Ιωσηφίδης (Σόμπζικ 63′), Σαντίκ, Ασαμόα (Μπένι 80′), Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης, Αμπντουλάχι, Βαγέχο (Τραϊτσέφσκι 80′)

Ακρίτας (Μπαντία): Πεντρέου, Κόρατς, Ντραμέ, Άμπραχαμ, Εράσο, Γαβριήλ, Φαουριέλ (Ελ Τζεμαϊλί 63′), Σέχιτς, Βαράντα, Ραμίρες (Πικής 63′), Καραγιάννης.

Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας
4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης
VAR: Σολωμού Δημήτρης
AVAR: Πέτρου Πέτρος