HomeΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΝίκες των φαβορί στην 7η Αγωνιστική

Νίκες των φαβορί στην 7η Αγωνιστική

Η δύσκολη νίκη του Παρνασσού με 25-24 επί του ΑΠΟΕΛ ήταν το αποτέλεσμα που ξεχώρισε στην 7η Αγωνιστική του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών που έγινε το Σάββατο (28/11) και στην οποία αναμετρήθηκαν οι ομάδες που βρίσκονται στις πρώτες τρεις θέσεις με αυτές που βρίσκονται στις τρεις τελευταίες.

Στον Στρόβολο ο Παρνασσός τα χρειάστηκε απέναντι στον μαχητικό ΑΠΟΕΛ ο οποίος μπορεί να έχανε με 16-11 στο ημίχρονο, όπως στο τέλος ροκάνισε τη διαφορά και έφτασε σε απόσταση ενός γκολ (25-24). Επτά γκολ έβαλε για τους νικητές ο Νέαρχος Μιχαηλίδης και έξι ο Παπακυπριανού, ενώ για τους γαλαζοκίτρινους επτά γκολ είχε ο Κυριάκος Γεωργίου.

Εύκολο απόγευμα πέρασε στην Πάφο η Sabbianco Ανόρθωση Αμμοχώστου που διατήρησε το +3 από τον Παρνασσό, τον οποίο θα φιλοξενήσει την ερχόμενη βδομάδα. Η «Κυρία» επικράτησε εύκολα 34-21 του Προοδευτικού. Σκορ ημιχρόνου 21-13 για την Ανόρθωση. Τρεις παίκτες έβαλαν από πέντε γκολ: Κεσίδης, Μωραΐτης και Φωτίου, ενώ από τέσσερα πρόσθεσαν οι Χριστοδούλου και Τότος. Πέντε έβαλε για τους Παφίτες ο Δίπλαρος.

Στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο η ομώνυμη ομάδα κέρδισε 29-22 το Κέντρο Νεότητας Αγίων Τριμιθιάς που δεν έχει ακόμα βαθμό στο πρωτάθλημα. Η πανεπιστημιακή ομάδα προηγήθηκε 17-12 στο ημίχρονο. Επτά γκολ έβαλε ο Αναστάσιος Ιωάννου και έξι ο Καρκαλάτος. Για την ομάδα των Αγίων Τριμιθιάς οκτώ σημείωσε ο Παναγιώτης Σπηλιώτης.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (7η Αγωνιστική) Παρνασσός Στροβόλου v ΑΠΟΕΛ 25-24 Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο v Κ.Ν. Αγίων Τριμιθιάς 29-22 Προοδευτικός Πάφου v Sabbianco Ανόρθωση Αμμοχώστου 21-34

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 7 Αγώνες) 1. Sabbianco Ανόρθωση Αμμοχώστου 213-136 14 2. Παρνασσός Στροβόλου 207-151 11 3. Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο 145-133 7 * 4. ΑΠΟΕΛ 162-192 5 5. Προοδευτικός Πάφου 144-188 3 * 6. Κ.Ν. Αγίων Τριμιθιάς 134-205 0