HomeApp Push NotificationΝέα Σαλαμίνα: Σπουδαία νίκη και... μια ανάσα από την εξάδα !

Νέα Σαλαμίνα: Σπουδαία νίκη και… μια ανάσα από την εξάδα !

Η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε με 2-0 της ΑΕΛ στο ”Αμμόχωστος Επιστροφή” στο πλαίσιο του μεταξύ τους αγώνα για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Με τη νίκη της αυτή, η ομάδα της Αμμοχώστου, βρέθηκε στο -1 από τον 6ο Απόλλωνα.

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα και μόλις στο 3ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεσε ανέλαβε ο Ντορεγκαράι ο οποίος στο 5ο λεπτό δεν ”λάθεψε” και έκανε το 1-0 υπέρ της ομάδας του.

Μετά το γκολ της, η γηπεδούχος ομάδα, ανέβηκε ακόμη περισσότερα και δημιούργησε 1-2 καλές προϋποθέσεις μπροστά από την εστία της ΑΕΛ.

Μάλιστα, στο 20ο λεπτό η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη κατάφερε να διπλασιάσει τέρματά της όταν μετά από κόρνερ του Τσίκο, ο Ντάτκοβιτς έκανε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0!

Η ΑΕΛ προσπάθησε στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου μέρους να μειώσει το σκορ χωρίς ωστόσο να καταφέρει να απειλήσει ουσιαστικά την εστία των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο ημίχρονο, μόλις στο 49′, η ΑΕΛ είχε τεράστια διπλή ευκαιρία με… δύο δοκάρια. Αρχικά το φάουλ του Τζάλμα και έπειτα η κεφαλιά του Κοντινέλλα, αμφότερα σταμάτησαν στα δοκάρια της εστίας του Μελίσσα.

Η ΑΕΛ συνέχισε να προσπαθεί να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για την επίτευξει κάποιου γκολ το οποίο θα την ”έβαζε” εκ νέου στο παιχνίδι ωστόσο χωρίς αποτέλεσμα αφού μετά την μεγάλη φάση του 49ου λεπτού δεν είχε κάποια άλλη κλασσική ευκαιρία.

Από την άλλη, η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να διαχειριστεί το υπέρ της 2-0 και πήρε εν τέλει άλλη μια μεγάλη νίκη.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Ντάτκοβιτς, Τσίκο, Μάντζεκ (Μιγκελίτο 80′), Σάλαλιχ (Τιάγκο 65′), Καρλίτος (Μαργκάσα 80′), Ντορεγκαράι (Φλοριάν 65′), Οφόρι, Ντιακιτέ

ΑΕΛ: Ολιβέιρα, Τεϊσέιρα, Νταβόρ, Παπαφώτης, Παντελή, Σιλβέστρος (Τσέρνιχ 63′), Μιλιτσεάνου, Μπιλοβάρ, Τζαλμά, Κοντινέλλα (Μπεραχίνο 63′), Σις

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Ηροδότου Ξένια
4ος Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης
VAR: Κώστα Ροβέρτος
AVAR: Γεωργίου Χαράλαμπος