HomeΟΜΑΔΕΣΝέα Σαλαμίνα και Ομόνοια προσφέρουν συγκινήσεις

Νέα Σαλαμίνα και Ομόνοια προσφέρουν συγκινήσεις

Νέα Σαλαμίνα και Ομόνοια είναι ένα ζευγάρι που πάντα προσφέρει θέαμα και συγκινήσεις στους φιλάθλους τους. Η Νέα Σαλαμίνα πάντα δυσκόλευε την Ομόνοια στις μεταξύ τους αναμετρήσεις ιδιαίτερα όταν είναι γηπεδούχος. Όμως η Ομόνοια έχει δημιουργήσει μια πολύ μεγάλη παράδοση στις εκτός έδρας αναμετρήσεις της με την ερυθρόλευκη ομάδα της Αμμοχώστου ιδιαίτερα από τον καιρό που η Σαλαμίνα απέκτησε δικό της σπίτι στη Λάρνακα ως προσωρινή έδρα μέχρι να επιστρέψει στην Αμμόχωστο.

Η Ομόνοια είχε να ηττηθεί 23 χρόνια (20 αγώνες). Χαρακτηριστικό είναι ότι η Ομόνοια παρέμεινε αήττητη στις εκτός έδρας συναντήσεις της με την Νέα Σαλαμίνα από τις 2 Οκτωβρίου 1994. Το γκολ της νίκης της Νέας Σαλαμίνας είχε πετύχει ο Βίκτωρ Πάτσιο. Το σερί αυτό των πράσινων, σταμάτησε στις 21 Οκτωβρίου 2018, όταν η ομάδα της Αμμοχώστου επικράτησε με το ίδιο σκορ (1-0), χάρις σε γκολ που πέτυχε ο Κίνγκσλεϊ στο 21ο λεπτό.

Ως γηπεδούχος η Νέα Σαλαμίνα αναμετρήθηκε με την Ομόνοια 59 φορές. Η Ομόνοια πέτυχε 38 νίκες έναντι 15 της Νέας Σαλαμίνας. Τα υπόλοιπα 6 παιγνίδια έληξαν ισόπαλα. Η Ομόνοια πέτυχε 100 γκολ έναντι 59 της Νέας Σαλαμίνας Στην Αμμόχωστο και στο αλησμόνητο στάδιο ΓΣΕ οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν 16 φορές. Η Ομόνοια πέτυχε 10 νίκες έναντι 5 της Νέας Σαλαμίνας. Μία μόνο ισοπαλία και αυτή καταγράφηκε στις 21 Απριλίου 1963 με σκορ 1-1. Η Ομόνοια πέτυχε 25 γκολ έναντι 20 της Νέας Σαλαμίνας.

SALAMINA031

Οι αγώνες στην Αμμόχωστο

Στον πρώτο επίσημο αγώνα των δύο ομάδων (17 Ιουνίου 1956) στην Αμμόχωστο και στο στάδιο ΓΣΕ η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε με 2-0 χάρις στα γκολ που πέτυχαν οι Μήτσιος και Στρούθος. Η πιο μεγάλη νίκη της Νέας Σαλαμίνας σημειώθηκε στην πρεμιέρα της περιόδου 1965-66 όταν οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν των πρασίνων με το επιβλητικό 4-0. Ο αγώνας ήταν προγραμματισμένος στις 14 Νοεμβρίου 1965. Η Σαλαμίνα ηττάτο με 1-0 μέχρι 78΄ αλλά διακόπηκε λόγω βροχών. Επαναλήφθηκε την επόμενη Τετάρτη 17 Νοεμβρίου και η ερυθρόλευκη ομάδα ήταν ασύλληπτη. Νίκησε με 4-0 χάρις στα γκολ που πέτυχαν οι Ιστής, Πιτσιάουλος, Κοντεάτης και Ορφανίδης.

Ήταν μια σεζόν που η ερυθρόλευκη ομάδα δικαιούτο να κατακτήσει το πρωτάθλημα αλλά το έχασε στο τέλος. Στο καθοριστικό ντέρμπι της περιόδου 1966-67 με την Ομόνοια στο ΓΣΕ η Νέα Σαλαμίνα τα έδωσε όλα, ήταν καλύτερη πλην όμως ηττήθηκε με 1-0 και ουσιαστικά σήμανε το τέλος των όποιων ελπίδων υπήρχαν για κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Εκπληκτικές αποκρούσεις από τον τερματοφύλακα της Ομόνοιας Νίκο Ελευθεριάδη, έσωσε αρκετές φορές την Ομόνοια κρατώντας την στον αγώνα και το γκολ που πέτυχε η Ομόνοια στο 44΄με τον ΕΣΣΟ (Ανδρέας Κωνσταντίνου) αποδείχθηκε χρυσό αφού χάρισε την νίκη και τους τρεις βαθμούς στους πράσινους.

Η Ομόνοια την περίοδο 1957-58 συνέτριψε στο ΓΣΕ την Νέα Σαλαμίνα με 5-1 και τότε ήταν η πρώτη φορά που νικούσε τους ερυθρόλευκους μέσα στην Αμμόχωστο.

Ήταν δε και η μεγαλύτερη νίκη των πρασίνων. Η τελευταία φορά που η Νέα Σαλαμίνα φιλοξένησε την Ομόνοια στην Αμμόχωστο ήταν την Τετάρτη 20 Μαρτίου 1974 σε εξ αναβολής αγώνα για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος με την φιλοξενούμενη ομάδα να κερδίζει με το επιβλητικό 4-0. Η Ομόνοια ήταν πολύ δυνατή σε αυτό το παιχνίδι και ήθελε τη νίκη για να επανέλθει στην κορυφή ενώ η Νέα Σαλαμίνα κινδύνευε άμεσα με υποβιβασμό.

Charalambous OMONOIA

Στο δεύτερο ημίχρονο οι πράσινοι ήταν ανώτεροι και πέτυχαν τέσσερα γκολ σε βάρος των ερυθρολεύκων και έφτασαν άνετα σε μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 4-0. Στο 50΄ο Χαραλάμπους άνοιξε το σκορ. Τρία λεπτά αργότερα ο Κανάρης πέτυχε το 2-0 και κάπου εκεί όλα τέλειωσαν. Τα άλλα δύο γκολ της Ομόνοιας πέτυχαν οι Α.Σάββα και Καϊάφας.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Τσούκκας, Αγγελος, Μάλος(46΄Μάϊλος), Λούκας, Φώκκης, Μιχαλάκης, Μουσκάλλης (46΄Αβραάμ), Ηλίας, Μωϋσής, Θεοφάνους, Κόκος.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Λ.Ανδρέου, Τσιακλής, Κοντογιώργης, Ιακώβου, Μοκάνο, Κ.Αντωνίου (74΄Φραντζίλα), Α.Σάββα, Γκρέγκορυ(81΄Μούσκος), Καϊάφας, Ν.Χαραλάμπους, Κανάρης.

Οι αγώνες στην προσφυγιά

Η τουρκική εισβολή στην Κύπρο έφερε καταστροφή και τον ξεριζωμό από την Αμμόχωστο η οποία βρίσκεται πλέον υπό κατοχή. Μεγάλη η προσπάθεια της Νέας Σαλαμίνας για επαναδραστηριοποίηση αλλά και για επιβίωση. Έγινε κατορθωτό χάρις στην τεράστια προσπάθεια που κατέβαλαν οι άνθρωποι της Σαλαμίνας αλλά και των ποδοσφαιριστών που στελέχωναν την ποδοσφαιρική ομάδα.

Στην προσφυγιά και την περίοδο 1974-75 η Νέα Σαλαμίνα είχε για έδρα της το στάδιο ΓΣΖ στη Λάρνακα. Η πρώτη της αναμέτρηση με την Ομόνοια μακριά πλέον από την Αμμόχωστο ήταν νικηφόρα. Στις 4 Μαϊου 1975 επικράτησε με 1-0 χάρις σε ένα γκολ που πέτυχε ο Κουννής.

Kounnis

Συνολικά από το 1974 μέχρι σήμερα η Νέα Σαλαμίνα αντιμετώπισε στην έδρα της (ΓΣΖ, Δερύνεια, Δασάκι, Νέο ΓΣΖ, Αντ. Παπαδόπουλος, Αμμόχωστος) την Ομόνοια 43 φορές.

Η Ομόνοια πέτυχε 28 νίκες έναντι 10 της Νέας Σαλαμίνας ενώ 5 παιχνίδια έληξαν ισόπαλα. Η Ομόνοια σημείωσε 75 γκολ έναντι 39 της Νέας Σαλαμίνας. Στο ΓΣΖ η Νέα Σαλαμίνα με αντίπαλο την Ομόνοια έδωσε 5 αγώνες με απολογισμό 1 νίκη και 4 ήττες, τέρματα 6-4 υπέρ της Ομόνοιας.
 Στην Δερύνεια διεξήχθη ένας μόνο αγώνας κι αυτός ήταν νικηφόρος για την Ομόνοια με 1-0.

Στο Δασάκι της Άχνας έγιναν 2 μόνο αγώνες με απολογισμό 1 νίκη για κάθε ομάδα και με την Ομόνοια να υπερισχύει στα τέρματα με 3-2.

Στο νέο ΓΣΖ έγιναν 4 αγώνες όπου η Ομόνοια πέτυχε 2 νίκες έναντι 1 της Νέας Σαλαμίνας και ένας αγώνας έληξε ισόπαλος. Στα τέρματα επικράτησε η Ομόνοια με 5-2.

Στο Αντώνης Παπαδόπουλος έγιναν 5 αγώνες όπου η Νέα Σαλαμίνα πέτυχε 3 νίκες έναντι 1 της Ομόνοιας και ένας αγώνας έληξε ισόπαλος. 8 γκολ πέτυχε η Νέα Σαλαμίνα και 5 η Ομόνοια.

Στο στάδιο Αμμόχωστος έγιναν οι υπόλοιποι 26 αγώνες με απολογισμό 20 νίκες της Ομόνοιας έναντι μόνο 4 της Νέας Σαλαμίνας. Τα υπόλοιπα 2 παιχνίδια έληξαν ισόπαλα. Η Ομόνοια πέτυχε 55 γκολ έναντι 23 της Νέας Σαλαμίνας. Της έσπασε το αήττητο το 1978 Σπουδαίος ήταν ο αγώνας της περιόδου 1977-78 όπου η Νέα Σαλαμίνα παίζοντας στο Δασάκι της Αχνας υποχρέωσε σε ήττα την Ομόνοια με 2-1 σπάζοντας της το αήττητο 4 αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος. Μήτσιος και Ηλίας ήταν οι σκόρερ της νικήτριας.

Ισχυρή έδρα αποδείχθηκε το στάδιο Αντώνης Παπαδόπουλος την περίοδο 1987-1991 ενώ είχε αποφασισθεί να κτισθεί η προσωρινή έδρα της Νέας Σαλαμίνας το στάδιο Αμμόχωστος. Σε αυτό το διάστημα οι ερυθρόλευκοι παρέμειναν αήττητοι αλλά την περίοδο 2004-05 οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν για τελευταία φορά εκεί (δεν χρησιμοποιήθηκε το Αμμόχωστος λόγω προβλημάτων στο γήπεδο) και η Ομόνοια επικράτησε με 1-0 σπάζοντας και την παράδοση που ήθελε την Νέα Σαλαμίνα να μην χάνει ποτέ.