HomeSliderΝέα νίκη για το ΑΠΟΕΛ

Νέα νίκη για το ΑΠΟΕΛ

Τη νικηφόρα του πορεία στα πλέι οφ συνέχισε το ΑΠΟΕΛ καθώς χθες κέρδισε στο ΓΣΠ την Δόξα με 1-0 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του β’ ομίλου για τα πλέι οφ του πρωταθλήματος. Ο Γκάρνερ το νικητήριο τέρμα για τους «γαλαζοκίτρινους» στο 57’.

Η Δόξα μπορεί να είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο μεγαλύτερο μέρος αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να δεχθεί την ήττα.

Το ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και στο 7’ δημιούργησε την πρώτη καλή φάση όταν ο Ντογκαλά μπήκε στην περιοχή αλλά ο τερματοφύλακας Σισκόφσκι πρόλαβε να κλείσει ορθά την γωνία προς την εστία του, αναγκάζοντας το Ντογκαλά να δίνει την μπάλα στο Ντίας με τον τελευταίο από το ύψος της μεγάλης περιοχής να κάνει άστοχο σουτ. Η Δόξα στην συνέχεια κρατούσε την μπάλα περισσότερο και προσπαθούσε να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή αλλά δεν μπορούσε.

Η τελική της προσπάθεια δεν ήταν η κατάλληλη για να απειλήσει την εστία του Ουζόχο. Φαινόταν όμως ότι ήταν αυτή που επιζητούσε περισσότερο το τέρμα. Στον αντίποδα το ΑΠΟΕΛ δεν ήταν καθόλου καλό, αφού δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα και κυρίως να βγει στην επίθεση.

Η Δόξα προσπάθησε στο 40’ με σουτ του Ασαμόα και στο 42’ με το σουτ του Σαντίκ ν’ απειλήσει αλλά αμφότεροι ήταν άστοχοι. Οι «γαλαζοκίτρινοι» φάνηκε ότι δεν είχαν και πολλή όρεξη στον αγώνα. Αποτέλεσμα αυτού το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρωθεί στο στείρο 0-0.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης το σκηνικό δεν άλλαξε και ιδιαίτερα με την Δόξα να είναι πιο απειλητική αλλά και πάλι να μην μπορεί να απειλήσει ιδιαίτερα. Η πρώτη καλή φάση ήταν για την φιλοξενούμενη ομάδα και συγκεκριμένα στο 52’ όταν ο Κίκας έκανε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι στέλνοντας την μπάλα ψηλά έξω. Και εκεί που φαινόταν ότι τέρμα δεν θα υπήρχε στο παιχνίδι το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ.

Στο 57’ ο Ζαχίντ, διάνυσε κάποια μέτρα με τη μπάλα στα πόδια και έδωσε στον Κλωναρίδη, ο οποίος εντός περιοχής έδωσε στον Ντογκαλά, που με τη σειρά του πάσαρε στον Γκάρνερ και ο Άγγλος από κοντινή απόσταση σκόραρε ένα από τα πιο εύκολα γκολ στην καριέρα του.

Μετά το τέρμα το ΑΠΟΕΛ ανέλαβε τα ηνία του αγώνα, πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και πίεζε για να φτάσει σε δεύτερο τέρμα για ένα δεκάλεπτο περίπου.

Η Δόξα στην συνέχεια θέλησε να φτάσει στο τέρμα της ισοφάρισης, κρατούσε περισσότερο την μπάλα αλλά αδυνατούσε να απειλήσει την αντίπαλη εστία.

Το ΑΠΟΕΛ από την άλλη προσπαθούσε να διατηρήσει το υπέρ του αποτέλεσμα κερδίζοντας σχεδόν όλες τις «μάχες» στον χώρο της μεσαίας γραμμής.

Το παιχνίδι ατόνισε στην συνέχεια, με το ΑΠΟΕΛ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων να πετυχαίνει τέρμα με τον Γαβριήλ αλλά ακυρώθηκε μετά την παρέμβαση του VAR λόγω οφσάιντ.

ΑΠΟΕΛ: Ουζόχο, Σιέλης (46’ Ενσούε), Βινίσιους, Σάντος, Ζαμπάλα, Ντίας, Λουντέμο, Ζαχίντ, Ντονγκαλά (86’ Γαβριήλ), Κλωναρίδης (72’ Κατσαντώνης), Γκάρνερ (79’ Μπέν Σαχάρ)

ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Εγγλέζου, Μπόλιεβιτς (75’ Τραϊτσέφσκι), Μουκτάρης, Σαντίκ, Οικονομίδης, Λουίς Κάρλος (30’ Καρλίτος), Ασαμόα (85’ Φασουλιώτης), Γκολομπάρτ, Άδωνη (75’ Μιντίκκης), Κίκας (75’ Γκλίτσκι)

Κίτρινες: Γκάρνερ/ Μουκτάρης, Σαντίκ