HomeΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑTENNISΝέα «καθαρή» νίκη με 3-0 επί της Αλβανίας για την Εθνική ομάδα Γυναικών

Νέα «καθαρή» νίκη με 3-0 επί της Αλβανίας για την Εθνική ομάδα Γυναικών

Με δεύτερη «καθαρή» νίκη με 3-0, η Εθνική ομάδα Αντισφαίρισης Γυναικών συνέχισε τις υποχρεώσεις της στους αγώνες της Γ΄ κατηγορίας της Ευρωπαϊκή Ζώνης του Παγκοσμίου Κυπέλλου “Billie Jean King Cup” που διεξάγονται στη Μολδαβία.

Στο πλαίσιο του Β΄ ομίλου, νίκησε την ομάδα της Αλβανίας με 3-0 και την Τετάρτη θα αντιμετωπίσει την Αρμενία, που έχει επίσης δύο νίκες μέχρι τώρα, για να ξεκαθαρίσει ποια ομάδα θα κατακτήσει την πρώτη θέση στον όμιλο, έτσι ώστε στη συνέχεια διεκδικήσει το μοναδικό εισιτήριο ανόδου στη Β΄ κατηγορία, ανάμεσα σε έντεκα συνολικά εθνικές ομάδες που συναγωνίζονται στο Κισινάου.

Μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία τον αγώνα με την Αλβανία
Στον πρώτο αγώνα της ημέρας, η Ντάρια Φράιμαν δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Ρέα Κινάμι. Τα 38 λεπτά που διήρκεσε η αναμέτρηση εξηγούν και την εικόνα του τελικού 2-0 (6-0, 6-0). Η Ντάρια χρειάστηκε μόλις 49 κερδισμένους πόντους για να πάρει τη νίκη, την ώρα που η αντίπαλος της κατέγραψε αντίστοιχα μόλις 10 !!!

Παρόμοια εικόνα και στο δεύτερο αγώνα. Η Ραλούκα Σερμπάν κέρδισε τον αγώνα με 2-0 (6-0, 6-0) έχοντας ως αντίπαλο την Κρίσταλ Ντούλε. Η Αλβανίδα το μόνο που κατάφερε ήταν να παρατείνει κατά λίγο την αναμέτρηση σε σχέση με τον πρώτο αγώνα αφού διήρκεσε 53 λεπτά και να κερδίσει κάποιους πόντος παραπάνω με την Ραλούκα να χρειάζεται 52 για τη νίκη και την Αλβανίδα να καταγράφει 21, έξι εκ των οποίων προήλθαν από διπλό λάθος στο σερβίς της Ραλούκα.

Όπως και την πρώτη μέρα απέναντι στο Σαν Μαρίνο, έτσι και στον αγώνα με την Αλβανία, ο κάπτεν της ομάδας Πόλυς Ιωαννίδης, επέλεξε άλλες δύο αντισφαιρίστριες για το Διπλό. Με την Αλβανία αγωνίστηκαν οι Μαρία Κωνσταντίνου και η Νίνα Ανδρονίκου που είχαν απέναντι τους τις δύο Αλβανίδες που αγωνίστηκαν στο Μονό. Το κυπριακό δίδυμο έλεγξε τον αγώνα και στα δύο σετ και επικράτησε μέσα σε 57 λεπτά με 2-0 (6-3, 6-2) έχοντας 57 κερδισμένους πόντους έναντι 34 των αντιπάλων τους.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα :
Κύπρος -Σάν Μαρίνο 3-0 (17/6/2024)
Φράιμαν Ντάρια (CYP) – Giardi Talita (SMR) 2-0 (6-0, 6-0)
Σερμπάν Ραλούκα (CYP) – Alletti Silvia (SMR) 2-0 (6-2. 6-1)
Κωνσταντίνου Μαρία / Ιωάννου Κλειώ Μαρία (CYP) -Benedettini Giorgia / Pelliccioni Emma (SMR) 2-0 (6-1, 6-0).

Κύπρος-Αλβανία 3-0 (18/06/2024)
Φράιμαν Ντάρια (CYP) – Qinami Rea (ALB) 2-0 (6-0, 6-0)
Σερμπάν Ραλούκα (CYP) – Dule Kristal (ALB) 2-0 (6-0, 6-0)
Κωνσταντίνου Μαρία / Νίνα Ανδρονίκου (CYP) – Dula Kristal / Qinami Rea (ALB) 2-0 (6-3, 6-2).

H Ομοσπονδίας Αντισφαιρίσεως Κύπρου ευχαριστεί για την στήριξη τον team sponsor της Εθνικής Ομάδας Γυναικών Billie Jean King Cup την εταιρεία Fameline Holding Group ως επίσης και τους χορηγούς της ΟΠΑΠ Κύπρου, ΑΓΡΟΣ Φυσικό Μεταλλικό νερό, Εταιρεία MAVROS για τις μπάλες Wilson, JOMA, Petrolina, KPMG, ΣΠΟΡ FM 95, 24 SPORTS, και τον Στρατηγικό συνεργάτη Χαραλαμπίδης Κρίστης.