HomeΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΑNBA: Οι Χιτ λύγισαν τους Χοκς, εύκολες νίκες για Πίστονς και Σίξερς

NBA: Οι Χιτ λύγισαν τους Χοκς, εύκολες νίκες για Πίστονς και Σίξερς

Ο Τζίμι Μπάτλερ είχε κέφια, ο Τάιλερ Χίρο το ίδιο και αυτό αποδείχθηκε αρκετό για τους Χιτ, που επικράτησαν με 120-111 των Χοκς.

Ο Μπάτλερ σταμάτησε στους 24 πόντους σε 21 λεπτά συμμετοχής για τους νικητές, με τον Χίρο να προσθέτει 19 πόντους και τον Χέιγουντ Χάισμιθ 16 πόντους.

Για τους Χοκς, ο Τζέιλεν Τζόνσον είχε 21 πόντους και ο Κόμπι Μπάφκιν 15 πόντυς, ενώ ο Τρέι Γιανγκ πρόσθεσε 10 πόντους και 7 ασίστ σε 17 λεπτά συμμετοχής.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 34-32, 66-69, 103-84, 120-111

Μπουλς – Τίμπεργουλβς 125-123
Σε ένα ματς που όλα τα βλέμματα έπεσαν στην επιστροφή του Λόνζο Μπολ στα παρκέ έπειτα από 2.5 χρόνια, οι Μπουλς επικράτησαν με 125-123 των Τίμπεργουλβς. Η Μινεσότα είχε την ευκαιρία να πάρει την νίκη, αλλά το τρίποντο του Τέρενς Σάνον στο τέλος του αγώνα δεν βρήκε στόχο.

Ο Κόμπι Γουάιτ με 23 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Ζακ ΛαΒίν να προσθέτει 19 πόντους και τον Νίκολα Βούτσεβιτς 17 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ ο Λόνζο Μπολ είχε 10 πόντους σε 15 λεπτά.

Για τους Γουλβς – που από την πλευρά τους είδαν τον Τζούλιους Ραντλ να κάνει ντεμπούτο και να πατάει παρκέ για πρώτη φορά έπειτα από 8 μήνες – ο Τζος Μινότ είχε 18 πόντους και ο Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο είχε 17 πόντους, ενώ ο Ραντλ πρόσθεσε 15 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-33, 71-58, 98-90, 125-123

Σίξερς – Νετς 117-95
Οι Σίξερς παρατάχθηκαν χωρίς τους Τζοέλ Εμπίντ και Πολ Τζορτζ κόντρα στους Νετς, αλλά αυτό αποδείχθηκε… λεπτομέρεια κόντρα σε αυτό το Μπρούκλιν, με την Φιλαντέλφεια να παίρνει μία άνετη νίκη με 117-95.

Ο Κέλι Ούμπρε με 18 όντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Κέι Τζέι Μάρτιν να προσθέτει 12 πόντους, ενώ ο Ταϊρίς Μάξι έμεινε στους 7 πόντους σε 17 λεπτά συμμετοχής.

Για τους Νετς, ο Καμ Τόμας είχε 17 πόντους και ο Σέικ Μίλτον 13 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-22, 62-56, 87-79, 117-95

Πίστονς – Καβαλίερς 108-92
Οι Πίστονς έδωσαν μόλις 8 λεπτά στους βασικούς τους, ενώ οι Καβαλίερς έδωσαν δύο δωδεκάλεπτα στην βασική τους πεντάδα. Παρόλα αυτά, το Ντιτρόιτ πήρε μία άνετη νίκη με 108-92, κόντρα σε ένα Κλίβελαντ που εμφανώς ψάχνεται.

Ο Σιμόνε Φοντέκιο με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Ντάνις Τζένκινς να προσθέτει 13 πόντους.

Για τους Καβαλίερς, ο Τζάρετ Άλεν είχε 19 πόντους και ο Ντόνοβαν Μίτσελ 13 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-34, 60-61, 81-75, 108-92

Μπλέιζερς – Ουλμ 111-100
Οι Μπλέιζερς ζορίστηκαν λίφο περισσότερο από ότι περίμεναν κόντρα στην Ουλμ, αλλά τελικά πήραν την νίκη με 111-100, σε ένα ματς που αρκετοί βασικοί παίκτες της ομάδας πήραν σημαντικό χρόνο συμμετοχής.

Ο Σκουτ Χέντερσον με 23 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Ντάνι Άβντιγια να προσθέτει 18 πόντους.

Για την γερμανική Ουλμ, ο 18χρονος Νόα Εσένγκουε είχε 20 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο – επίσης 18χρονος Μπεν Σαράφ – 16 πόντους. Αμφότεροι θεωρούνται υποψήφιοι να επιλεγούν μέσα στην πρώτη 15αδα του NBA Draft 2025.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-21, 61-45, 83-74, 111-100

Πηγή: sport24.gr