HomeΕΛΛΑΔΑ«Ναυάγιο» και στο γήπεδο η ΑΕΚ, την… βύθισε ο τρομερός ΠΑΣ - H πρώτη ήττα του Μανόλο

«Ναυάγιο» και στο γήπεδο η ΑΕΚ, την… βύθισε ο τρομερός ΠΑΣ – H πρώτη ήττα του Μανόλο

Η ΑΕΚ παρουσιάστηκε αγνώριστη στο ΟΑΚΑ απέναντι στον εξαιρετικό ΠΑΣ Γιάννινα, γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 2-0 από τους Ηπειρώτες!

Κάκιστη εικόνα από την «Ένωση», τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά, έκανε 50 λεπτά να δημιουργήσει «καθαρή» ευκαιρία, ενώ δεν είχε ούτε τύχη, αφού τα σουτ των Μάνταλου (51′) και Ολιβέιρα (64′) κατέληξαν στο δοκάρι.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του ΠΑΣ εκτός έδρας επί του «δικεφάλου» μετά από 31 χρόνια!

Στο μυαλό του κόουτς: Ο Μανόλο Χιμένεθ παρέταξε την «Ένωση» με 4-3-3, δίνοντας γάντια βασικού στον Αθανασιάδη. Από δεξιά προς τα αριστερά, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας και Ινσούα ήταν η τετράδα της άμυνας, Σιμόες, Σιμάνσκι, Γαλανόπουλος αγωνίστηκαν στον άξονα, ενώ Γκαρσία και Τάνκοβιτς ήταν στα «φτερά», με τον Ολιβέιρα στην κορυφή της επίθεσης.

Από την άλλη, ο Γιούρι Λοντίγκιν έκανε το ντεμπούτο του κάτω από τα γκολπόστ του ΠΑΣ, με τον Αργύρη Γιαννίκη να τον πετάει κατευθείαν στα βαθιά. Οικονομόπουλος, Παντελάκης, Κάργας, Πίρσμαν ήταν η τετράδα της άμυνας, Σιόντης, Μπρένερ, Ντομίνγκεθ, Καρτάλης η τετράδα στον άξονα και οι Λεό Μπαπτίστ, Κριζμάν στην επίθεση.

Το ματς

Η αλήθεια είναι πως το ξεκίνημα του αγώνα, αλλά και η γενικότερη παρουσία της ΑΕΚ επί Χιμένεθ, δεν προμήνυε τέτοια εικόνα. Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν στο ματς δείχνοντας -τουλάχιστον- διάθεση να παίξουν ποδόσφαιρο, ήταν δραστήριοι, αλλά πολύ γρήγορα έγινε αντιληπτό πως ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν «κατέβηκε» για… τουρισμό στην Αθήνα. Κάθε άλλο. Εξαιρετικά οργανωμένος, έκλεινε όλους τους χώρους, όντας, παράλληλα, επικίνδυνος στην κόντρα, κυρίως από αριστερά και δεξιά, όπου Ινσούα (κυρίως) και Μπακάκης βρέθηκαν σε πολύ κακό βράδυ.

Την ίδια στιγμή, η ΑΕΚ έβλεπε τους Ηπειρώτες να εξουδετερώνουν τόσο τον Λιβάι Γκαρσία (το χειρότερό του παιχνίδι στα κιτρινόμαυρα) από δεξιά όσο και τον Τάνκοβιτς από αριστερά, με αποτέλεσμα να μην απειλεί καθόλου, ενώ και ο άξονας του «δικεφάλου» ήταν… κλειδωμένος, με τον Ολιβέιρα να είναι απελπιστικά μόνος του στην κορυφή.

Και μόνο το γεγονός, άλλωστε, ότι η «Ένωση» δεν έκανε ούτε μία «καθαρή» φάση στο πρώτο 45λεπτο, τα λέει όλα… Και σαν να μην έφτανε αυτό, ο ορισμός του χαζού πέναλτι από τον Ινσούα (33′), που πήγε να διώξει την μπάλα και κλότσησε τον Παντελάκη, έδωσε στην ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη την ευκαιρία να ολοκληρώσει την εξαιρετική εμφάνισή της στο πρώτο ημίχρονο, με τον Κρίζμαν να μην την αφήνει ανεκμετάλλευτη από τα 11 βήματα.