HomeΟΜΑΔΕΣΟμόνοιαΝα δώσει συνέχεια στις κατακτήσεις τίτλων

Να δώσει συνέχεια στις κατακτήσεις τίτλων

Η Ομόνοια θα τεθεί αντιμέτωπη με τον Απόλλωνα στις 20:30 για το Σούπερ Καπ («ΑΕΚ Αρένα», Alpha) και αναμφίβολα ο στόχος της είναι η κατάκτηση του τροπαίου. Οι «πράσινοι» μετρούν 17 κατακτήσεις και είναι οι περισσότερες στη συγκεκριμένη διοργάνωση από κάθε άλλη ομάδα. Τον τίτλο του Σούπερ Καπ τον πανηγύρισαν και την περασμένη περίοδο, αφού κέρδισαν την Ανόρθωση στη διαδικασία των πέναλτι.

Αυτό το παιχνίδι είναι σημαντικό για τη σωστή προετοιμασία της ομάδας, για τα παιχνίδια με τη Γάνδη, τα οποία θα γίνουν στις 18 και στις 25 Αυγούστου. Είναι ο πρώτος επίσημος αγώνας για τη νέα περίοδο και αναμφίβολα οι «πράσινοι» θέλουν να ξεκινήσουν τη χρονιά με έναν τίτλο.

Όσον αφορά τις προθέσεις του Νιλ Λένον για την ενδεκάδα, ο Νορβηγός προπονητής αναμένεται να ανακατέψει την τράπουλα, ώστε να μη φανερώσει το πλάνο του ενόψει του πρώτου αγώνα με τη Γάνδη. Η λογική λέει ότι στο τέρμα θα είναι ο Φαμπιάνο, με τους Λανγκ και Μίλετιτς να αγωνίζονται ως κεντρικοί αμυντικοί. Ο Μάθιους θα είναι στο δεξί άκρο και ο Λέτσιακς στο αριστερό, ενώ στη μεσαία γραμμή οι παίκτες που θεωρούνται ως βασικοί είναι οι Ντίσκερουντ και Μπασιρού. Σε ρόλο επιτελικού μέσου η λογική λέει ότι θα παίξει ο Παπουλής και στα δύο άκρα της επίθεσης θα είναι οι Μπρούνο και Λοΐζου. Για την κορυφή θα αγωνιστεί ο Μάταβζ ή ο Κακουλλής.

Το πιο πάνω σχήμα είναι το επικρατέστερο που θα δούμε στον σημερινό αγώνα, ωστόσο είναι πιθανόν να γίνουν κάποιες διαφοροποιήσεις ανάλογα με το τι θα επιλέξει ο κ. Λένον. Ο προπονητής της Ομόνοιας είναι τιμωρημένος και δεν θα βρίσκεται στον πάγκο, αφού αποβλήθηκε στον τελικό Κυπέλλου με αντίπαλο τον Εθνικό.