HomeSliderΝα διαγραφεί το δεύτερο μέρος

Να διαγραφεί το δεύτερο μέρος

Το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό το περασμένο Σάββατο στο ΓΣΠ είχε δύο όψεις για την ομάδα της ΑΕΛ. Στο πρώτο ημίχρονο είδαμε μια ομάδα που κυριάρχησε και η οποία δημιούργησε τις προϋποθέσεις για το γκολ. Έφτασε στο στόχο της με την κεφαλιά του Μπρούνο Σάντος, ωστόσο είχε τις ευκαιρίες και για περισσότερα τέρματα.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα δεδομένα ήταν εντελώς διαφορετικά. Ο Ολυμπιακός πίεσε την ομάδα του Κέρκεζ και κυνήγησε με όλες τις δυνάμεις του το γκολ της ισοφάρισης. Το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σάλι στο 84ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Με βάση την εικόνα του αγώνα, το αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο και στην ΑΕΛ θέλουν να διορθώσουν άμεσα τα… κενά που παρουσίασε η ομάδα στο δεύτερο 45λεπτο. Είναι σημαντικό να αναγνωρίζει μια ομάδα τα λάθη της και να προσπαθεί να βελτιωθεί. Αυτό έκαναν από την πρώτη στιγμή οι άνθρωποι της ΑΕΛ, οι οποίοι τόνισαν ότι στο μυαλό βρίσκεται μόνο το ντέρμπι με τον Απόλλωνα και πως θα γίνει δουλειά στις προπονήσεις για να παρουσιαστεί η ομάδα έτοιμη για αυτό το μεγάλο παιχνίδι.

Ο προπονητής της ομάδας, Ντούσαν Κέρκεζ, παραδέχθηκε στις δηλώσεις του ότι η ομάδα του «πλήρωσε» τα λάθη που έκανε και δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο. Σημείωσε επίσης ότι το φετινό πρωτάθλημα είναι πολύ δύσκολο για όλους και πως θα χαθούν πολλοί βαθμοί. Αυτό είναι κάτι το οποίο έχουμε προσέξει όλοι από τις πρώτες δύο αγωνιστικές.

Ο κ. Κέρκεζ επεσήμανε ότι η ΑΕΛ θα μπορούσε να… καθαρίσει την υπόθεση νίκη από το πρώτο ημίχρονο. Ήταν αυτό το διάστημα στο οποίο η ομάδα του είχε τον απόλυτο έλεγχο στο παιχνίδι. Από τη στιγμή που το σκορ έμεινε στο 0-1, η συνέχεια έγινε πιο δύσκολη. Ο Ολυμπιακός έβαλε πίεση και πίεσε για το γκολ. Αναμφίβολα η ισοφάριση ήρθε μετά από λάθος στην άμυνα της ΑΕΛ και έτσι ολοκληρώθηκε ο αγώνας στο 1-1.

Ζητούμενο για την ομάδα της Λεμεσού είναι να γίνει δουλειά κατά τη διάρκεια της βδομάδας, ώστε να διορθωθούν τα λάθη που παρουσιάστηκαν στο ΓΣΠ. Είναι σημαντικό και για τον Κέρκεζ να δει την ομάδα του να βελτιώνεται και να διατηρείται σε καλή αγωνιστική κατάσταση.