HomeΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΜυθικός Γιάννης, ξεπέρασε τον Τζαμπάρ

Μυθικός Γιάννης, ξεπέρασε τον Τζαμπάρ

Τι άλλο θα δουν τα μάτια μας από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο! Δύο μέρες μετά την τρομερή του εμφάνιση στη Φιλαδέλφεια, ξεπέρασε τον εαυτό του και οδήγησε τους Μπακς σε νίκη ΚΑΙ στο Μπρούκλιν, με 120-119 στην παράταση. Αλλά δεν ήταν μόνο αυτό. Πέτυχε το τρίποντο με το οποίο το ματς πήγε στο έξτρα πεντάλεπτο και έγινε πρώτος σκόρερ στην ιστορία της ομάδας του ξεπερνώντας τον θρυλικό Καρίμ Αμπντούλ Τζαμπάρ, αλλά και τις δύο βολές της νίκης με 3’’ να απομένουν.
Συνολικά τελείωσε τον αγώνα με 44 πόντους (15/19 βολές, 13/17 δίποντα, 1/4 τρίποντα), 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και μοναδικό ψεγάδι τα 8 λάθη. Ο Τζρου Χόλιντεϊ τον ακολούθησε σε απόδοση με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 6 κλεψίματα, ενώ ο Κρις Μίντλετον αποβλήθηκε πέντε λεπτά πριν το τέλος για σκληρό φάουλ. Ο Κέβιν Ντουράντ είχε 26 πόντους, 11 ασίστ και 7 ριμπάουντ για τους Νετς, αλλά αστόχησε στην τελευταία επίθεση. Κάιρι Ίρβινγκ με 25 και Μπρους Μπράουν με 23 πόντους ακολούθησαν για τους γηπεδούχους που είχαν 18/37 τρίποντα.
Το ματς
Οι γηπεδούχοι με τον Ντουράντ να έχει 7 πόντους και 5 ασίστ στην πρώτη περίοδο είχαν τον έλεγχο. Στη δεύτερη περίοδο οι Νετς έφτασαν στο 50-39 έχοντας 6/10 τρίποντα, ωστόσο με τον Γιάννη να πετυχαίνει 16 πόντους σε αυτό το δωδεκάλεπτο οι Μπακς έκλεισαν το ημίχρονο στο -4 (60-56). Το Μπρούκλιν έφτασε στο 73-65 φτάνοντας στα 12/20 τρίποντα (!), αλλά οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στον πόντο, 75-74 και με alley oop του Γιάννη πέρασαν μπροστά, 86-87.
Το Μιλγουόκι αύξησε το προβάδισμά του στους τέσσερις, 92-96, στα μισά της τελευταίας περιόδου. Όμως οι Νετς πέρασαν μπροστά κι εκμεταλλευόμενοι την αποβολή του Μίντλετον με αντιαθλητικό δευτέρου βαθμού για σκληρό φάουλ στον Μπράουν ξέφυγαν με 108-99. Οι Μπακς όμως δεν κατέθεσαν τα όπλα και με τον Γιάννη να ευστοχεί σε τρίποντο που τον έκανε πρώτο σκόρερ στην ιστορία της ομάδας στα 18’’ έστειλε το ματς στην παράταση.
Εκεί το θρίλερ συνεχίστηκε, με τους Μπακς να προπορεύονται με 117-113, αλλά ο Ντουράντ κέρδισε φάουλ από τον Μάθιους σε τρίποντο και με 3/3 βολές στα 8,7’’ έβαλε μπροστά την ομάδα του, 119-118. Ο Greek Freak κέρδισε φάουλ στα 3’’ και με παροιμιώδη ψυχραιμία έκανε το 119-120 με 2/2 βολές. Ο Ντουράντ είχε μια ευκαιρία για να σώσει την παρτίδα, αλλά το καλό σουτ που επιχείρησε δεν κατέληξε στον στόχο.
Mε τη νίκη αυτή οι Μπακς έφτασαν στο 48-28 και είναι δεύτεροι στην Ανατολή, πίσω μόνο από τους Χιτ (49-28). Οι δε Νετς έπεσαν στο 40-37 και είναι όγδοοι με το ίδιο ρεκόρ που έχουν Χοκς και Χόρνετς.
Δωδεκάλεπτα: 30-23, 60-56, 86-87, 110-110, 119-120.

Πηγή: sport-fm.gr