HomeΕΛΛΑΔΑΜπλόκαρε ξανά τον... άσφαιρο Άρη η ψυχωμένη Λαμία!

Μπλόκαρε ξανά τον… άσφαιρο Άρη η ψυχωμένη Λαμία!

Σε… κακό δαίμονα του Άρη εξελίσσεται η Λαμία! Τρεις ημέρες μετά τη μεταξύ τους «λευκή» ισοπαλία στο «Κλεάνθης Βικελίδης» για τα προημιτελικά του Κυπέλλου, η ομάδα της Φθιώτιδας έμεινε όρθια για ακόμα μία φορά και έφυγε με σπουδαίο βαθμό από τη Θεσσαλονίκη (0-0)!

Αποτέλεσμα που εντείνει τον προβληματισμό στις τάξεις του Άρη, με τους «κιτρινόμαυρους» να φτάνουν τα τέσσερα συνεχόμενα παιχνίδια – σε πρωτάθλημα και Κύπελλο – χωρίς νίκη, μένοντας μάλιστα… άσφαιροι σε αυτό το διάστημα!

Παράλληλα, η ομάδα του Άκη Μάντζιου έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει την εξάδα, αφού πλέον βρίσκεται στο -3 από τον ΟΦΗ, έχοντας πάντως ένα ματς λιγότερο.

Από την άλλη, η Λαμία που κέρδισε τις εντυπώσεις, έφτασε τους 15 πόντους και έστειλε… ηχηρό μήνυμα στον Άρη ενόψει της ρεβάνς του Κυπέλλου την ερχόμενη Τετάρτη (26/01) στο ΔΑΚ Λαμίας.

Στο μυαλό του κόουτς:

Ο Άκης Μάντζιος παρέταξε τον Άρη με το κλασικό 4-2-3-1. Λόγω των απουσιών των Ντένις και Κουέστα, κάτω από την εστία βρέθηκε ο Σιαμπάνης, ο οποίος είχε μπροστά του τους Σούντγκρεν, Λούμορ, Φαμπιάνο, Μπράμπετς. Στον άξονα βρέθηκαν οι Σάσα και Τζέγκο, με τους Ιτούρμπε και Γκάμα να ξεκινούν στις «πτέρυγες», με τον Μπερτόγλιο να κινείται πίσω από τον μοναδικό προωθημένο, Μάνο.
Από την άλλη, ο Μιχάλης Γρηγορίου επέλεξε και εκείνος το 4-2-3-1 για τη Λαμία. Στο τέρμα ήταν ο Σαράνοφ, με την τετράδα της άμυνας να αποτελείται από τους Προβυδάκη, Γκόλεμιτς, Τζανετόπουλο και Σαραμαντά. Στις θέσεις των χαφ αγωνίστηκαν οι Τζανδάρης και Μπεχαράνο, με την μεσοεπιθετική τριπλέτα να αποτελείται από τους Τιρόνε, Μπανγκουρά και Ρόμανιτς. Στην αιχμή του «δόρατος» βρέθηκε ο Καραμάνος.

Το ματς:

Αρκετά καλός ο ρυθμός στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες δεν βγάζουν την απαραίτητη ενέργεια και διάθεση στον αγωνιστικό χώρο του «Κλ. Βικελίδης». Ο Άρης ήλεγξε τον ρυθμό από την αρχή της αναμέτρησης, όμως κάποια λάθη και μερικές στιγμές αμυντικής αδράνειας έδωσαν τη δυνατότητα στη Λαμία να απειλήσει και μάλιστα ουσιαστικά.

Η πρώτη καλή στιγμή του ματς ήρθε στο 8ο λεπτό με την κεφαλιά «ψαράκι» του Τιρόνε στο δεύτερο δοκάρι να βγάζει με υπερένταση ο Σιαμπάνης. Τέσσερα λεπτά αργότερα, το γυριστό του Μπερτόγλιο μπλόκαρε σταθερά ο Σαράνοφ, στην πρώτη επίσκεψη των γηπεδούχων στα καρέ της Λαμίας.

Άρης-Λαμία: 0-0

Στο 15’, ο Μπανγκουρά εκμεταλλεύτηκε το λάθος των αμυντικών του Άρη, και με μακρινό σουτ προσπάθησε να πιάσει στον «ύπνο» τον Σιαμπάνη, όμως η μπάλα έφυγε δίπλα από το δοκάρι. Επτά λεπτά μετά, οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το γκολ, με τον Γκόλεμιτς να πιάνει ανενόχλητος τη δυνατή κεφαλιά στην «καρδιά» της άμυνας του Άρη και την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Θεσσαλονικείς άρχισαν να ρολάρουν επιθετικά, φτάνοντας με αξιώσεις στην εστία του Σαράνοφ. Στο 27’, το πλασέ του Μάνου έφυγε χιλιοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι της Λαμίας. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Ιτούρμπε, ωστόσο τόσο το ωραίο φαλτσαριστό του σουτ στο 29’, όσο και η απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 33’ δεν βρήκαν στόχο.

3384274 (1) 162213

Εντελώς διαφορετικό σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο, με τον ρυθμό να πέφτει αισθητά και το ματς να οδηγείται σε πιο physical παιχνίδι, με αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα. Ενδεικτικό είναι πως η πρώτη τελική της επανάληψης ήρθε μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φαμπιάνο να περνάει άουτ. Στιγμές αργότερα, και συγκεκριμένα στο 67ο λεπτό, η Λαμία έφτασε σπατάλησε μεγάλη ευκαιρία με τον Καραμάνο, αφού μετά το ωραίο «άδειασμα» στον Τζέγκο, το πλασέ του όμως ήταν αδύναμο και έφυγε… βασανιστικά δίπλα από την εστία του Σιαμπάνη.

Η Λαμία συνέχισε να «πονοκεφαλιάζει» τους γηπεδούχους, τόσο στο ανοικτό γήπεδο όσο και από στημένες φάσεις. Από μία τέτοια μάλιστα ο Μπανγκουρά λίγο έλειψε να χρηστεί σκόρερ, με τον ίδιο να αιφνιδιάζεται από την πορεία της μπάλας και να μην βάζει σωστά το πόδι του για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Άρης με τη σειρά του, πέρα από την κατοχή της μπάλας, αλλά και τα πολλά νεύρα που έβγαζε στο παιχνίδι του, δεν είχε να επιδείξει κάποια αξιόλογη φάση στο δεύτερο 45λεπτο. Η τελευταία φάση άνηκε στους φιλοξενούμενους, με τον Σιαμπάνη να νικάει τον Τσούκαλο από πλεονεκτική θέση στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, με το τελευταίο σφύριγμα να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα.

MVP: Εκ των διακριθέντων της αναμέτρησης σίγουρα ήταν ο Λας Μπανγκουρά, με τον 29χρονο εξτρέμ να βοηθάει τη Λαμία στην ανάπτυξη με τη ταχύτητα και τις ενέργειές του, ενώ ήταν μέσα και σε πολλές φάσεις των φιλοξενούμενων.
Σφυρίχτρα: Σε γενικές γραμμές ήταν αρκετά καλή η διαιτησία του Ευάγγελου Μανούχου. Για εκείνο πάντως που μπορεί να ελεγχθεί είναι πως στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι έγινε αρκετά σκληρό με δυνατά μαρκαρίσματα, κάτι που δεν φρόντισε να «τιμωρήσει» από την αρχή της επανάληψης.