HomeΚυπριακό ΠοδόσφαιροΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΜπήκαν οι τίτλοι τέλους

Μπήκαν οι τίτλοι τέλους

Ξεκαθάρισε οριστικά το σκηνικό στον βαθμολογικό πίνακα, αναφορικά με τις ομάδες που θα συνεχίσουν τη νέα αγωνιστική περίοδο στην Β’ κατηγορία. Η Νέα Σαλαμίνα είναι η ομάδα που ακολούθησε την Καρμιώτισσα, την Ένωση και τον Ερμή και αναμφίβολα ένα μεγάλο και ιστορικό σωματείο δεν θα βρίσκεται τη νέα χρονιά στην μεγάλη κατηγορία. Η ομάδα της Αμμοχώστου ηττήθηκε από την Δόξα με 4-1, σε ένα παιχνίδι το οποίο θα μπορούσε να εξελιχθεί πολύ διαφορετικά. Οι δύο ομάδες είχαν τα δικά τους καλά διαστήματα στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο η Δόξα ευτύχησε να προηγηθεί στις πρώτες δύο μεγάλες ευκαιρίες που βρήκε. Αντίθετα η Νέα Σαλαμίνα δεν κατάφερε σε δύο περιπτώσεις με τους Βάγκνερ και Ντανίλο, να φτάσει με αξιώσεις μπροστά από την εστία του Σισκόφσκι. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο 23ο λεπτό με τον Καλό, ενώ στο 39′ ο Μπόλιεβιτς νίκησε τον Βεσελόφσκι από μακρινή απόσταση. Όταν το σκορ ήταν στο 1-0, η Νέα Σαλαμίνα απώλεσε σημαντικές ευκαιρίες με τους Βάγκνερ και Ντανίλο για να ισοφαρίσει.

Το 2-0 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων στο πρώτο μέρος και όπως ήταν λογικό, η Νέα Σαλαμίνα ρίσκαρε σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο. Για τους “ερυθρόλευκους” δεν αρκούσε ούτε η ισοπαλία και αυτός ήταν ο λόγος για τον οποίο δόθηκε όλο το βάρος στην επίθεση. Σιαθάς, Βαρέλα και Κρεάν μπήκαν στο γήπεδο ως αλλαγή με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Τρεις ποδοσφαιριστές με επιθετικές ικανότητες, κάτι που φανέρωσε και τις προθέσεις του προπονητή Κωνσταντίνου Μηνά. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο ήταν για την φιλοξενούμενη ομάδα, όταν ο Άδωνη στο 53′ σημάδεψε το δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ του Μπόλιεβιτς. Το 3-0 ήταν αυτό που έβαλε ουσιαστικά τέλος στα όνειρα της Νέας Σαλαμίνας. Το τρίτο γκολ της Δόξας, σημειώθηκε από τον Μουχτάρη στο 67ο λεπτό, ενώ στο 73′ ο Τραϊτσέφσκι έκανε το 4-0. Ο Χριστοφόρου μείωσε σε 4-1 στο 82ο λεπτό και αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Η Νέα Σαλαμίνα “πλήρωσε” πολύ ακριβά τα πολύ σοβαρά προβλήματα που την ταλαιπώρησαν από το ξεκίνημα της περιόδου και τα οποία δεν τις επέτρεψαν να βρει ρυθμό και να δείξει στο γήπεδο αυτό που ξέρει και μπορεί. Αναμφίβολα ο υποβιβασμός δεν είναι το “τέλος του κόσμου” και για το λόγο αυτό θα πρέπει να δουλέψουν όλοι για να επαναφέρουν την ομάδα στην κατηγορία των μεγάλων.

Προβλήματα αντιμετώπισε και η Δόξα την τρέχουσα περίοδο και αναμφίβολα η παραμονή της στην κατηγορία μπορεί να θεωρηθεί επιτυχία.

Νέα Σαλαμίνα: Bεσελόφσκι, Σεργίου (46΄ Κρεάν), Παύλου (59΄ Νικολάου), Τσουκαλάς (59΄ Λεμέσιος), Χριστοφόρου, Καμισοκό, Βάγκνερ, Μουστιβάρ (46΄ Βαρέλα), Οσέι (46΄ Σιαθάς), Ντανίλο, Κονφέ

Δόξα: Σισκόφσκι, Εγγλέζου, Μπόλιεβιτς, Μουκτάρης, Σαντίκ, Καρλίτος, Ασαμόα (84΄ Οικονομίδης), Τραϊτσέφσκι (84΄ Γκίλσον), Γκολομπάρτ (75΄ Χριστοφή), Άδωνη, Κίκας (70΄ Λούις Κάρλος)

Διαιτητής: Νικολάου Γιώργος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
4ος Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης
VAR: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
AVAR: Σωτηρίου Μιχάλης
Παρατηρητής: Δημητρίου Ανδρέας