HomeΔΙΕΘΝΗΜουντιάλ: Νίκες καρμπόν για Βραζιλία και Αργεντινή

Μουντιάλ: Νίκες καρμπόν για Βραζιλία και Αργεντινή

Η Βραζιλία σημείωσε σπουδαία νίκη με 2-0 επί της Ουρουγουάης εκτός έδρας, ενώ με το ίδιο σκορ πέρασε και η Αργεντινή από το Περού για την 4η αγωνιστική των προκριματικών του Μουντιάλ 2022 στη ζώνη της Λατινικής Αμερικής.

Στην κορυφή της βαθμολογίας με το απόλυτο των νικών (4Χ4) βρίσκεται η Βραζιλία, που «καθάρισε» το παιχνίδι με την Ουρουγουάη από το πρώτο ημίχρονο. Ο Αρτούρ άνοιξε το σκορ στο 34ο λεπτό για την ομάδα του Τίτε, ενώ λίγο πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, ο Ριτσάλσισον έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στην «σελεσάο».

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες εξαιτίας της αποβολής του Έντινσον Καβάνι με απευθείας κόκκινη κάρτα για αντιαθλητικό μαρκάρισμα πάνω στον επιθετικό της Έβερτον, ύστερα από χρήση του VAR.

Με πανομοιότυπο τρόπο η Αργεντινή επικράτησε του Περού με το ίδιο σκορ, καθώς σημείωσε και τα δύο της τέρματα στο πρώτο 45λεπτο. Ο Νίκο Γκονσάλες άνοιξε το σκορ στο 17’ και ο Λαουτάρο Μαρτίνες διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα 11 λεπτά αργότερα.

Εξάλλου, η Παραγουάη αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Βολιβία, με τον Άνχελ Ρομέρο να σημειώσει και τα δύο γκολ των γηπεδούχων, ενώ οι φιλοξενούμενοι, παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, έκαναν την ανατροπή, προηγήθηκαν 2-1 και τελικά έφυγαν με την ισοπαλία.