HomeSliderΜοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις

Μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις

Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι στο «Στέλιος Κυριάκιδης» ανάμεσα στοην Πάφο και τον Απόλλωνα.

Δύο διαφορετικά ημίχρονα στο παιχνίδι με τον Απόλλωνα να κυριαρχεί στο πρώτο 45λεπτο και να πετυχαίνει το τέρμα στο 36’ με τον Ιωάννη Πίττα και την Πάφο να απαντάει στο 88’ με τον Πάντσεον.

Με την ισοπαλία ο Απόλλωνας έχασε την ευκαιρία να ανοίξει περαιτέρω την διαφορά από την Ανόρθωση (+3). Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη είχε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο όπου πέτυχε και το τέρμα ενώ στην επανάληψη δεν άντεξε στη πίεση της Πάφου που κατάφερε να ισοφαρίσει ενώ θα μπορούσε να πετύχει και άλλα τέρματα.

Η λεμεσιανή ομάδα στο α’ ημίχρονο πέραν από το τέρμα που πέτυχε είχε άλλες δύο πολύ καλές ευκαιρίες στο 5’ με τον Πίττα και στο 29’ με τον Γιαννιώτα να πετύχει τέρμα αλλά ο τερματοφύλακας της Πάφου Ρούτκο έκανε εντυπωσιακές αποκρούσεις.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στα αρχικά στάδια αλλά στην συνέχεια η Πάφος άσκησε πίεση και έχασε δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες για να πετύχει το τέρμα της ισοφάρισης. Στο 64’ ο Ναβαρόνε επιχείρησε το δυνατό σουτ αναγκάζοντας τον Δημητρίου σε εντυπωσιακή απόκρουση, ενώ ο διεθνής Κύπριος τερματοφύλακας το ίδιο έπραξε και στο 68‘ σε σουτ του Ακάλε από πλάγια στην περιοχή.

Η πίεση που εξάσκησε η Πάφος είχε αποτελέσματα τελικά καθώς στο 88’ πέτυχε το τέρμα της ισοφάρισης με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Πάντσεον.

ΠΑΦΟΣ: Ρούτκο, Σάιθ, Βαρέλα (46΄ Αντωνίου),  Κβίτα,  Μπεριγκό,  Ναβαρόνε,  Αουρέλιο, Βαλακάρι, Πάντσεον, Ανγκούλο (79’ Τόρες), Ράκελς (46΄ Ακάλε)

ΑΠΟΛΛΩΝ: Δημητρίου, Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ, Σάλαϊ, Μάρκοβιτς, Χ. Κυριάκου, Γιαννιώτας (85’ Παναγιώτου), Πίττας (73’ Ντένιτς), Ματέι (73’ Βασιλείου), Ντιγκινί (85’ Μπένσοπ)

Κίτρινες: Ναβαρόνε (3η)/ Μάρκοβιτς, Βασιλείου

Διαιτητές: Νεοκλέους Νικόλας (Σωτηρίου Μιχάλης, Καλογήρου Μάριος) VAR: Χριστοδούλου Κυριάκος, AVAR: Γεωργίου Παύλος