HomeΔΙΕΘΝΗΜοιρασιά στο ντέρμπι με νικήτρια τη... Μίλαν (στιγμιότυπα)

Μοιρασιά στο ντέρμπι με νικήτρια τη… Μίλαν (στιγμιότυπα)

Ισόπαλο 2-2 ολοκληρώθηκε το ντέρμπι μεταξύ της Ρόμα και της Ίντερ για τη 17η αγωνιστική της Serie A. Ένα αποτέλεσμα που δεν βόλεψε καμία εκ των δύο ομάδων στη μάχη που δίνουν για τον τίτλο.

Αντίθετα, έφερε χαμόγελα στη Μίλαν, η οποία αύξηση τη διαφορά και βρίσκεται πλέον στο +3 απ’ τους “νερατζούρι” και στο +6 απ’ τους Ρωμαίους.

Η αναμέτρηση άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους, καθώς ο Λορέντσο Πελεγκρίνι έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του στο 17ο λεπτό, ύστερα από ασίστ του Χένριχ Μχιταριάν. Οι παίκτες του Αντόνιο Κόντε προσπάθησαν να αντιδράσουν και είχαν ευκαιρίες, με σημαντικότερες εκείνες του Ρομέλου Λουκάκου.

Ωστόσο, τα πράγματα άλλαξαν άρδην στο δεύτερο μέρος, με τους “νερατζούρι” να εκμεταλλεύονται την αμυντική ολιγωρία των παικτών της Ρόμα και να φέρνουν το ματς στα ίσα με όμορφη κεφαλιά του Μίλαν Σκρίνιαρ, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, στο 55ο λεπτό.

Επτά λεπτά αργότερα, ο Ασράφ Χακίμι έκανε την ανατροπή για την ομάδα του, με υπέροχο σουτ με το αριστερό, εκμεταλλευόμενος την πάσα του Μαρσέλο Μπρόζοβιτς, ο οποίος είχε δώσει την ασίστ και στο πρώτο τέρμα της Ίντερ.

Κι ενώ όλα έδειχναν πως οι Μιλανέζοι θα φύγουν με το διπλο απ’ το Ολίμπικο, ο Τζανλούκα Μαντσίνι είχε διαφορετική άποψη. Συγκεκριμένα, στο 86ο λεπτό, ο Γκονσάλο Βιγιάρ έκανε τη σέντρα απ’ τα αριστερά, με τον 24χρονο στόπερ να παίρνει τη γυριστή κεφαλιά και να ισοφαρίζει σε 2-2.