HomeApp Push NotificationΜεγάλος νικητής με τριάρα στο ντέρμπι ο Απόλλωνας!

Μεγάλος νικητής με τριάρα στο ντέρμπι ο Απόλλωνας!

Πήρε το ”ντέρμπι” ο Απόλλωνας νικώντας την Ανόρθωση με 3-0. Στους 32β οι γηπεδούχοι, στους 19β έμειναν οι φιλοξενούμενοι.

Το μάτς:

Δυνατά μπήκε στο παιχνίδι ο Απόλλωνας και μόλις στο 6′ βρήκε δοκάρι με τον Γιούστεν. Στην επαναφορά ο Σαχάρ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Λόρια.

Στο 11′ ο Αμπαρτζουμιάν σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά για οφσαίντ.

Δεκαπέντε λεπτά αργότερα ο Πίττας κατάφερε να ανοίξει το σκορ με πλασέ μετά από κάθετη του Ρομπέρζ γράφωντας το 1-0.

thumbnail preview 11 2

Στην συνέχεια δεν είχαμε κάτι αξιόλογο και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-0.

Στο δεύτερο μέρος η Ανόρθωση μπήκε δυνατά και μόλις στο 48′ έχασε τεράστια ευκαιρία. Ο Γουαρίς έπιασε την κεφαλιά από την μικρή περιοχή αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Δέκα λεπτά αργότερα η Ανόρθωση έχασε ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία με τον Πάντσεον να βρίσκει το δοκάρι μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Στο 62′ ο Πίττας εντός περιοχής σημάδεψε το δοκάρι ξανά για τον Απόλλωνα! Τρία λεπτά αργότερα όμως οι ”γαλάζιοι” κέρδισαν πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Χέντι για το 2-0.

thumbnail preview 10 2

Στο 72′ ο Πίττας αστόχησε σε τετ ατ τετ με τον Λόρια να τον ”νικάει”.

Το κερασάκι στην τούρτα για τον Απόλλωνα έβαλε ο Ζράντι με πολύ όμορφο γκολ μέσα από την περιοχή στο 90′

Ταυτότητα αγώνα:

Απόλλων: Γιοβάνοβιτς, Βουκασίν, Πίττας, Σπόλιαριτς, Ρομπέρζ, Αλεσάμι, Μαυρίας (25΄Φιλιώτης) Σαχάρ, Γιόστεν (68΄Ζράντι) Ουάρντα, Χέντι (68΄Ντιγκινί)

Στον πάγκο: Πεϊσότο, Δημητρίου, Αρτυματάς, Νταμπό, Μαλεκκίδης, Ίλιεφ, Ντιγκινί, Φιλιώτης, Ζράντι.

Ανόρθωση: Λόρια, Αντωνιάδης (78΄Παϊσίνιο) Κορέια, Τεχέρα, Αμπαρτζουμιάν (78΄Αντωνίου) Σαμπό, Νίγκα (46΄Ουαρίς) Χαρογιάν, Πάντσεον, Κορρέα, Χριστοφή.

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Κεραυνός, Μπαϊχίνιο,  Παρούτης, Γουαρίς, Αντωνίου, Κωνσταντίνου

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
4ος Διαιτητής: Χατζηβασιλείου Θωμάς