HomeΟΜΑΔΕΣΜεγάλη νίκη της Εθνικής Ελπίδων στην Λευκορωσία

Μεγάλη νίκη της Εθνικής Ελπίδων στην Λευκορωσία

Η Εθνική Ελπίδων νίκησε την Λευκορωσία με 2-1 και δημιούργησε προϋποθέσεις για καλύτερη συνέχεια στον 7ο όμιλο της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Η επιτυχία στο στάδιο «Τορπέντο Σχοντίνο» ήρθε ως επακόλουθο της πολύ καλής εμφάνισης και της προσπάθειας που κατέβαλαν οι νεαροί διεθνείς μας καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν καλύτερο από την αντίπαλο του, δημιούγησε αρκετές ευκαιρίες και μπορούσε να φτάσει σε ευρύτερη νίκη. Με αυτή τη νίκη έφτασε στους 7 βαθμούς, έναν λιγότερο από την Λευκορωσία που βρίσκεται στην 4η θέση του ομίλου. Την ερχόμενη Τρίτη η Κύπρος θα αντιμετωπίσει την πρωτοπόρο Ολλανδία στην «ΑΕΚ Αρένα».

Όσον αφορά στο παιχνίδι το τέρμα του Ρούελ Σωτηρίου στο 7ο λεπτό έβαλε την Κύπρο σε θέση οδηγού, ενώ στο ξεκίνημα της επανάληψης (48’) ο Μάριος Περατικός σημείωσε το 2-0. Η γηπεδούχος μείωσε τρία λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα με πέναλτι του Νταβισκίμπα.

Η Κύπρος αγωνίστηκε με τους ακόλουθους ποδοσφαιριστές: Παρασκευά, Περατικός, Πηλέας, Αντωνίου, Κορρέα, Παναγιώτου, Μάμα, Ρόουλς, Κατσαντώνης (81′ Λουκά), Σωτηρίου, Κωνσταντίνου.

Σημαντικοί βαθμοί

Μετά το παιχνίδι ο ομοσπονδιακός προπονητής Σάββας Δαμιανού, δήλωσε στην ιστοσελίδα της ΚΟΠ: «Συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσπάθεια και τη συνολική απόδοση σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Θεωρώ ότι το σκορ μπορούσε να είχε μεγαλύτερη διαφορά, όμως οι τρεις βαθμοί έχουν τεράστια σημασία σε αυτή την προσπάθεια με τη νέα γενιά ποδοσφαιριστών. Τώρα είναι η στιγμή που πρέπει να διαχειριστούμε την κούραση και να επικεντρωθούμε στον επόμενο αντίπαλο, την Ολλανδία και γνωρίζουμε πως και εκεί πρέπει να δώσουμε τεράστια ενέργεια. Συγχαρητήρια για μια ακόμη φορά σε όλα τα παιδιά της ομάδας. Σε αυτούς που αγωνίστηκαν και σε αυτούς που δεν αγωνίστηκαν. Είμαστε ομάδα και έτσι πρέπει να συμπεριφερόμαστε».