HomeApp Push NotificationΜεγάλη νίκη στο ντέρμπι κορυφής για την ΑΕΚ και... +4

Μεγάλη νίκη στο ντέρμπι κορυφής για την ΑΕΚ και… +4

Η ΑΕΚ επικράτησε με 2-1 του ΑΠΟΕΛ στην ”ΑΡΕΝΑ”‘ πήρε το μεγάλο ντέρμπι κορυφής και αύξησε την διαφορά της από τη δεύτερη θέση στους 4 βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο και μόλις στο 5ο λεπτό η ΑΕΚ κατάφερε να προηγηθεί. Ο Γκιούρτσο εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά, ο Λόπες έκανε την κεφαλιά ο Μπέλετς απέκρουσε ασταθώς και ο Πέρε Πονς γύρισε με το κεφάλι στον Γκαρθία ο οποίος από πολύ κοντά με νέα κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην εστία του ΑΠΟΕΛ για το 1-0.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα το ΑΠΟΕΛ ανέβασε ρυθμό και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης. Μάλιστα στο 9ο και 10ο λεπτό είχε δύο καλές ευκαιρίες να το κάνει χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει.

Στο 19′ και πάλι το ΑΠΟΕΛ είχε την ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα ίσα ωστόσο ο Πίριτς δήλωσε ”παρών”. Μετά το πέρας 30 λεπτών, η ΑΕΚ κατέγραψε και αυτή δύο διαδοχικές ευκαιρίες, στο 34ο και 36ο λεπτό οι οποίος όμως δεν μετουσιώθηκαν σε γκολ.

Στο δεύτερο μέρους του αγώνα και μόλις στο 50ο λεπτό το ΑΠΟΕΛ είχε δοκάρι μετά από σουτ του Εφραίμ. Η ΑΕΚ ”απάντησε” πέντε λεπτά αργότερα όταν κατέγραψε διπλή ευκαιρία με του Λόπες και Άλτμαν να μην μπορούν όμως να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα.

Ότι δεν κατάφερε στο 55′ όμως η ΑΕΚ, το κατάφερε στο 59’ ! Ο Φαράζ με ένα ωραίο δυνατό σουτ από διαγώνια θέση μέσα στην περιοχή έκανε το 2-0 και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να μειώσει στο 89ο λεπτό με γκολ του Μαρκίνιος, έπειτα από σέντρα του Ντογκαλά. Από εκεί και πέρα το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για την επίτευξη του γκολ της ισοφάρισης ωστόσο δεν τα κατάφερε.

Από την άλλη, η ΑΕΚ διαχειρίστηκε το υπέρ της σκορ και πέτυχε μια σπουδαία νίκη !

Ταυτότητα αγώνα:

ΑΕΚ (Χ.Λ. Όλτρα): Πίριτς, Τόμοβιτς, Λέδες, Φαράζ, Λόπες (79′ Κάσας), Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες, Πονς, Γκιούρτσο (40′ Γιάκολις), Άλτμαν (79′ Σανχούρχο), Γκαρθία.

-Στον πάγκο: οι Γκόρντιτς, Τούμπας, Γκονζάλεθ, Κάσας, Σανχούρχο, Ρομό, Εγγλέζου, Χριστοφόρου, Ναούμ, Γιάκολις, Μάμας.

ΑΠΟΕΛ (Βλ.Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Σούσιτς, Ντβάλι, Κρέσπο, Φεράρι, Κονσταντίνοφ, Σαρφό, Ντάλσιο (79′ Ντονγκαλά), Μπεν (64′ Μακέντα), Εφραίμ (64′ Μαρκίνιος), Κβιλιτάια.

-Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κουπεπίδης, Καρώ, Νταουσβίλι, Τσεμπάκ, Σατσιάς, Ηλία, Θεοδώρου, Μαρκίνιος, Γουίλερ, Ντονγκαλά, Μακέντα.

Κίτρινες: Γκαρθία, Τόμοβιτς / Φεράρι

Διαιτητής: Costa Verissimo Fabio Jose
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος