HomeSliderΜεγάλη νίκη η ΑΕΚ και κορυφή!

Μεγάλη νίκη η ΑΕΚ και κορυφή!

Μεγάλη νίκη πέτυχε η ΑΕΚ εις βάρος του Απόλλωνα με 2-1 και ανέβηκε στην κορυφή με 31β.

Στο πρώτο μέρος ήταν η ομάδα της Λεμεσού που μπήκε πιο δυνατά και μόλις το 2′ έχασε μια καλή προϋπόθεση αφού στο γύρισμα του Αλεσάμι δεν πρόλαβε κανείς.

Μέχρι το καλό σουτ του Ίλιεφ στο 43′ δεν είχαμε την μεγάλη ευκαιρία αφού οι δυο ομάδες έδιναν ένα δυνατό παιχνίδι κέντρου με δυνατές μονομαχίες για να πάμε στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 0-0.

Τα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους ήταν ”φωτιά”.

Ο Ρομό στο 49′ μετά από γύρισμα του Τρισκόφκσι από κοντά δεν λάθεψε και έκανε το 1-0 για την ΑΕΚ.

thumbnail preview 10

Δύο λεπτά μόλις κράτησε το 1-0 η ΑΕΚ, και στο 51′ ο Ντανίλο Σπόλιαριτς με πολύ όμορφο σουτ έγραψε το 1-1.

thumbnail preview 9

Οκτώ λεπτά αργότερα από το γκολ του ο Ντανίλο άθελα του έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του και έτσι η ΑΕΚ ξαναμπήκε μπροστά στο σκορ.

thumbnail preview 8

Από κι και πέρα οι ”κιτρινοπράσινοι” διαχειρίστηκαν αρκετά καλά το σκορ, δεν κινδύνεψαν καθόλου και πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη που τους έφερε στην κορυφή.

ΑΕΚ: Λεάλ, Τόμοβιτς, Μιλίσεβιτς, Άνχελ Γκαρθία, Ροσάλες, Λέδες, Μάμας (57΄Άμπραχαμ) Τρισκόφσκι (74΄Ναούμ) Φαράζ (46΄Εσπινόσα)  Γκιούρσκο (57΄Ακοράν) Ρομό.

-Στον πάγκο: Μαρτίνεζ, Ολατούντζι, Μικέλ, Ακοράν, Άμπραχαμ, Εσπινόσα, Μακρής, Αναστασίου, Ματ, Ναούμ, Χριστοφόρου, Τάντι.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Γιοβάνοβιτς, Νασιμέντο (77΄Κατελάρης) Ιντζία (54΄Αλμπάνης) Ίλιεφ, Ντανίλο, Ρομπέρζ, Χαμάς, Αλεσάμι (70΄Ψύχας) Γιάνγκα, Μαυρίας, Ζράντι.

-Στον πάγκο: Φιλώτης, Κατελάρης, Νουγιόκ, Χάμπος, Ντουρίν, Μάρκοβιτς, Ψύχας, Αλμπάνης

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος
4ος Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης