HomeΔΙΕΘΝΗΜε Τσιμίκα να... σερβίρει, νίκησε και πάλι η Λίβερπουλ (Βίντεο)

Με Τσιμίκα να… σερβίρει, νίκησε και πάλι η Λίβερπουλ (Βίντεο)

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και τον Τσιμίκα δημιουργό, η Λίβερπουλ ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Μπέρνλι στο Anfield (2-0).

Για πρώτη φορά ύστερα από πολλούς μήνες στην έδρα των Reds βρέθηκαν 52.000 θεατές και είδαν από κοντά την ομάδα τους να δημιουργεί ευκαιρίες και να παίρνει μια άνετη και δίκαιη νίκη κόντρα σε εκείνη του Σον Ντάιτς. Για την Λίβερπουλ ήταν βασικός σε δεύτερο σερί ματς ο Κώστας Τσιμίκας, ο οποίος έκανε και την πρώτη του ασίστ στην Premier League.

Χωρίς φάσεις έφυγε το πρώτο κομμάτι του ματς και εκείνη που απείλησε πρώτη ήταν η Μπέρνλι στο 17’, όμως ο Αλισον ήταν εκεί. Στο επόμενο λεπτό άνοιξε το σκορ η Λίβερπουλ όταν μετά τη σέντρα του Τσιμίκα ο Ντιόγκο Ζότα βρήκε δίχτυα με κεφαλιά. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι είχαν καλές στιγμές με Σαλάχ (22’) και Μανέ (31’) όπως και ένα σωστά ακυρωθέων γκολ, όμως το 1-0 παρέμεινε για το πρώτο μέρος αφού στο 45’ ο Ταρκόβσκι δεν κατάφερε να ισοραφίσει για την Μπέρνλι.

Στην επανάληψη, το σύνολο του Κλοπ έψαξε το δεύτερο γκολ που θα «καθάριζε» τον αγώνα και ο Μανέ ήταν ο μοναδικός εκφραστής των τελικών προσπαθειών. Ο Σενεγαλέζος εξτρέμ είχε 4 καλές στιγμές (56’, 58’, 62’, 65’) και τελικά κατάφερε να σκοράρει στο 69’ με ωραίο βολέ στην κίνηση έπειτα από εξαιρετική ασίστ του Αλεξάντερ-Αρνολντ. Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια αφού τα πράγματα δύσκολα θα άλλαζαν, η Λίβερπουλ είχε τον απόλυτο έλεγχο και ‘έσβησε’ το ματς διατηρώντας το 2-0 μέχρι το φινάλε.

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Μάτιπ, Φαν Ντάικ, Τσιμίκας (90+2′ Γκόμεζ), Έλιοτ, Χέντερσον, Κεϊτά (81′ Τιάγκο), Σαλάχ, Ζότα (81′ Φιρμίνο), Μανέ.

Μπέρνλι (Σον Ντάις): Πόουπ, Λόουτον, Ταρκόβσκι, Μι, Τάιλορ, Γκούντμουντσον (80′ Πίτερς), Μπράουνχιλ, Κορκ, ΜακΝιλ, Γουντ (75′ Ροντρίγκεζ), Μπαρνς.