HomeΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΜε το δεξί Παρνασσός και Ανόρθωση

Με το δεξί Παρνασσός και Ανόρθωση

Με νίκες ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στο 38ο Παγκύπριο Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών ο Παρνασσός Στροβόλου και η Ανόρθωση Αμμοχώστου. Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία του πρωταθλήματος την  Παρασκευή  (02/10) η ομάδα του Στροβόλου κέρδισε με 30-16 το Κέντρο Νεότητας Αγίων Τριμιθιάς. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Νέαρχος Μιχαηλίδης (Παρνασσός) με 7 γκολ, ενώ 6 πρόσθεσε ο Δημήτρης Στούμπης, επίσης του Παρνασσού.

Το παιχνίδι  έγινε στον Άγιο Δομέτιο καθώς ακόμα δεν έχει ανανεωθεί η άδεια χρήσης για το κλειστό του Παρνασσού στον Στρόβολο.

Στον Άγιο Δομέτιο έγινε και ο αγώνας του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου με την Ανόρθωση, αφού ούτε το κλειστό του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου διαθέτει άδεια χρήσης για την ώρα. Η ομάδα της Αμμοχώστου επιβλήθηκε με 24-17, ενώ το σκορ ημιχρόνου ήταν 9-9. Για τους νικητές ο Νίκος Τότος πέτυχε 7 γκολ και ο Μάριος Μωραΐτης 5,  ενώ για το Ευρωπαϊκό από 4 γκολ είχαν οι Παρασκευά και Τσακουρίδης.

Στην Πάφο ο Προοδευτικός εξήλθε ισόπαλο 21-21 με το νεοφώτιστο ΑΠΟΕΛ. Το ημίχρονο ήταν 11-11. Για τους γηπεδούχους από 4 γκολ σημείωσαν οι Χριστοφή και Σοφοκλέους, ενώ για τους γαλαζοκίτρινους πρώτος σκόρερ ήταν ο Αντωνιάδης με 6.