HomeΔΙΕΘΝΗMε «σβηστή» τριάρα πλησίασε κορυφή

Mε «σβηστή» τριάρα πλησίασε κορυφή

Με τον καλύτερο τρόπο μπήκε το νέο έτος για την Τότεναμ, καθώς επικράτησε της Λιντς με 3-0 και πλέον βρίσκεται στο -4 από την κορυφή της Premier League, έχοντας μάλιστα και ματς λιγότερο.

Η Λιντς ήταν αυτή η οποία στο πρώτο ημίχρονο είχε το πάνω χέρι, όσον αφορά την κατοχή της μπάλας, καθώς σε 45 λεπτά αγώνα είχε 84% έναντι 76% της γηπεδούχου Τότεναμ. Ωστόσο το συγκρότημα του Ζοσέ Μουρίνιο είχε την ουσία και κατάφερε να βρει πρώτη δίχτυα στο ματς. Οι Κέιν και Σον ήταν σε εξαιρετική μέρα, βρίσκονταν γι’ ακόμα μια φορά στο χορτάρι με κλειστά μάτια, πήραν από το χέρι την ομάδα τους και την οδήγησαν σε μία ξεκούραστη νίκη.

Αρχικά, στο 27’ ο Αλιόσκι με άτσαλο μαρκάρισμα ανέτρεψε τον Μπεργκβαϊν και ο Αγγλος στράικερ ανέλαβε την εκτέλεση, ο οποίος έστειλε την μπάλα στο κέντρο της εστίας ενώ ο Μελιέρ είχε πέσει στην δεξιά του γωνία. Με αυτόν τον τρόπο η Λιντς έγινε η 30η ομάδα κόντρα στην οποία σκόραρε ο Χάρι Κέιν στην Premier League.

Λίγο πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα ο Σον πήρε την… μπαγκέτα στο σκοράρισμα και έκανε το 2-0 για την Τότεναμ. Μετά από εξαιρετική προσπάθεια από τον Κέιν που έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Νοτιοκορεάτης έστειλε την μπάλα στο πλεκτό με εντυπωσιακό πλασέ στην κίνηση. Ετσι έφτασε και τον εντυπωσιακό αριθμό των 100 γκολ σε 253 εμφανίσεις με τη φανέλα των «σπιρουνιών».

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε με την Τότεναμ να παίζει πλέον χωρίς άγχος έχοντας «καθαρίσει» από το πρώτο μέρος. Μάλιστα, στο 50′ έφτασε και σε τρίτο τέρμα, όταν ο Σον εκτέλεσε το κόρνερ, βρήκε τον Αλντερβέιρελντ, ο οποίος πήρε την κεφαλιά ανάμεσα σε τρεις παίκτες της Λιντς και νίκησε τον Μελιέρ, που δεν κατάφερε να συγκρατήσει την μπάλα εκτός γραμμής.

Η Λιντς στο πρώτο ημίχρονο παρουσίασε θετικά στοιχεία ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο παρέδωσε τα όπλα κι έτσι μετά τις δύο «καθαρές» νίκες που πέτυχε πριν από λίγες ημέρες κόντρα σε Μπέρνλι και Γουέστ Μπρομ, γνώρισε την βαριά και δίκαιη ήττα με 3-0 από την Τότεναμ και παρέμεινε στους 23 βαθμούς ούσα στην 11η θέση της βαθμολογίας

Μετά από αυτή τη νίκη, τα «σπιρούνια» σκαρφάλωσαν στην 3η θέση της Premier League, έχοντας συγκεντρώσει 29 βαθμούς και πλέον βρίσκονται στο -4 από την κορυφή με ματς λιγότερο!

Τότεναμ: Λορίς, Ντόχερτι, Αλντερβάιρελντ, Ντάιερ, Ντέιβις, Γουίνγκς (76’ Σισοκό), Χόιμπεργκ, Μπεργκβάιν, Εντομπελέ (77’ Λούκας Μόουρα), Σον, Κέιν (87′ Βινίσιους)

Λιντς: Μελιέρ, Ντάλας, Αϊλινγκ, Στρούικ, Αλιόσκι (64’ Σάκλετον) , Φίλιπς, Ραφίνια, Ροντρίγκο (64’ Ερνάντεθ), Κλιχ, Χάρισον (61′ Ποβέντα), Μπάμφορντ