HomeΟΜΑΔΕΣΑΕΚΜε ισοπαλία στον επόμενο γύρο η ΑΕΚ!

Με ισοπαλία στον επόμενο γύρο η ΑΕΚ!

Μπορεί να μην πέτυχε δεύτερη νίκη η ΑΕΚ κόντρα στην Τορπέδο αλλά πήρε το ζητούμενο που ήταν η πρόκριση. Οι κιτρινοπράσινοι εξήλθαν ισόπαλοι 1-1 με τους Λευκυρώσους και προκρίθηκαν στον επόμενο γύρο.

Το μάτς:

Η ΑΕΚ στα πρώτα στάδια του αγώνα μπήκε καλύτερα και κυκλοφορούσε την μπάλα χωρίς προβλήματα.

Στο 13′ ο Σόλ με πλάτη έκανε το σουτ αλλά ο Αμπράμοβιτς του είπε όχι.

Οκτώ λεπτά αργότερα η Τορπέδο απείλησε με ένα σουτ του Σεφσένκο αλλά ο Πίριτς μπλόκαρε.

Στο 30′ ο Αμπράμοβιτς έκανε ακόμα μια απόκρουση σε σουτ του Γκαρθία.

Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

thumbnail preview 1

Στο δεύτερο μέρος ήταν και πάλι η ΑΕΚ που μπήκε καλύτερα.

Στο 53′ ο Πέρε Πόνς πήρε μια κεφαλιά με την μπαλα να φεύγει ελάχιστα άουτ.

Είκοσι λεπτά αργότερα ο Μπρούνο Γκάμα μετά από ατομική ενέργεια έκανε το σουτ με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι.

Τέλος εκεί που όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα τελείωνε χωρίς γκολ, στις καθυστερήσεις είχαμε δύο! Αρχικά η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με τον Πόνς στο 96′ με την Τορπέδο να ισοφαρίζει στο 98′ με τον Γκόρπανικ στην τελευταία φάση του αγώνα!

ΑΕΚ: Πίριτς, Σάντσεζ, Μιλίσεβιτς, Τόμοβιτς, Γκαρθία, Πονς, Λέδες (90+2’Ρομπέρζ), Γκιούρτσο (88’Κάσας), Φαράζ (70’Γκάμα), Σολ, Λόπες (70’Τρισκόφσκι).

Στον πάγκο: Χερέριν, Τούμπας, Κάσας, Τρισκόφσκι, Γκάμα, Καπτούμ, Ρομπέρζ, Ανδρέου, Καψής, Τζιωρτζής, Μάμας.

ΤΟΡΠΕΔΟ: Abramovich, Burkο, Premudrov, Batyshchev (83’Mychelkin), Ovono (61’Kovalev), Shevchenko (61’Gorbachik), Ksenofontov (61’Lisakovich), Pobudei (78’Mensah), Glushchenkov, Mialko, Myakish.

Στον πάγκο: Yurasov, Chizh, Mychelkin, Lisakovich, Zaleski, Kovalev, Patsko, Gorbachik,  Mensah.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σάντσεζ / Mialko, Lisakovich.