HomeΔΙΕΘΝΗΑγγλίαΜάντσεστερ Σίτυ- Λίβερπουλ 1-1 : Ισοπαλία δια χειρός Άρνολντ

Μάντσεστερ Σίτυ- Λίβερπουλ 1-1 : Ισοπαλία δια χειρός Άρνολντ

Η Λίβερπουλ έφυγε όρθια από το Έτιχαντ χάρη στο όμορφο γκολ του Αλεξάντερ-Άρνολντ που ‘ακύρωσε” το τέρμα του Χάλαντ στο πρώτο μέρος, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στην Άρσεναλ να περάσει αυτή στην κορυφή.

Το παιχνίδι της Μάντσεστερ Σίτι με τη Λίβερπουλ δεν είχε νικητή στο Έτιχαντ με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 1-1. Οι πολίτες ήταν ανώτεροι σε γενικές γραμμές, όμως οι “reds” με τον Τσιμίκα να παίζει βασικό κατάφεραν να πάρουν τον βαθμό με τον Αλεξάντερ-Άρνολντ.

Αυτή ήταν η πρώτη απώλεια της Σίτι μέσα στο Έτιχαντ το 2023, ενώ η απόσταση των δύο ομάδων παρέμεινε στον ένα βαθμό, με την Άρσεναλ να έχει τη δυνατότητα να περάσει στην κορυφή, αν ξεπεράσει τον την Μπρέντφοντ.

Το ματς

Οι πολίτες απείλησαν πρώτοι με τον Φόντεν, όμως ο Άλισον τον σταμάτησε, ενώ πέντε λεπτά η ωραία κεφαλιά του Νούνιες εξουδετερώθηκε από τον Έντερσον.

Το γκολ για τους γηπεδούχους ήρθε στο 27ο λεπτό. Ο Άκε με υπέροχη ατομική ενέργεια τροφοδότησε τον Χάλαντ ο οποίος με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, φτάνοντας 50 γκολ στο πρωτάθλημα πιο γρήγορα από κάθε άλλον. Στο 36′ η προσπάθεια του Νούνιες πέρασε λίγο άουτ, με το 1-0 να παραμένει μέχρι το τέλος.

Στο δεύτερο μέρος η Σίτι είχε περισσότερες τελικές, όμως η Λίβερπουλ βρήκε το γκολ. Ο Σαλάχ έστρωσε στον Αλεξάντερ – Άρνολντ και αυτός με ωραίο τελείωμα μέσα στην περοχή την έστειλε στα δίχτυα. Οι πολίτες πάλεψαν για να σκοράρουν μέχρι το φινάλε, όμως δεν τα κατάφεραν με το 1-1 να παραμένει μέχρι το τέλος.

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Ακάντζι, Ντίας, Άκε, Ρόνδρι, Σίλβα, Φόντεν, Ντοκού, Άλβαρες, Χάλαντ.

Λίβερπουλ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Μάτιπ, Βαν Ντάικ, Τσιμίκας, Μακάλιστερ, Σόμποσλαϊ, Τζόουνς, Ζότα, Σαλάχ, Νούνιες.

Πηγή : Sport24.gr