HomeΔΙΕΘΝΗMamma mia… Ελβετία, ταπείνωσε την Ιταλία και πέταξε στα προημιτελικά!

Mamma mia… Ελβετία, ταπείνωσε την Ιταλία και πέταξε στα προημιτελικά!

Πραγματοποιώντας τρομερή εμφάνιση καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς, η Ελβετία, ταπείνωσε την πρωταθλήτρια Ευρώπης, Ιταλία, επικρατώντας άνετα με 2-0 και πανηγύρισε την πρόκριση στους «8» του Euro!

«Αποκαθήλωσε» την πρωταθλήτρια Ευρώπης η τρομερή Ελβετία!

Πραγματοποιώντας μία ακόμα τρομερή εμφάνιση στο Euro 2024, η ομάδα του Μουράτ Γιακίν ταπείνωσε την… αποκαρδιωτική και αγνώριστη Ιταλία στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου, επικρατώντας άνετα με σκορ 2-0, πανηγυρίζοντας παράλληλα τη δεύτερη διαδοχική πρόκρισή της στα προημιτελικά της διοργάνωσης!

Οι Ελβετοί όχι μόνο κατάφεραν να «σβήσουν» όλα τα ατού της «σκουάντρα ατζούρα», αλλά μπόρεσαν και να δημιουργήσουν πολλά ρήγματα και προβλήματα στην ιταλική άμυνα, η οποία και ήταν εκτός αγώνα, ελέω και της απουσίας του εξαιρετικού σε αυτό το Euro, Καλαφιόρι.

Τα τέρματα που έκριναν την αναμέτρηση πέτυχαν οι Φρόλιερ και Βάργκας στο 37ο και 46ο λεπτό της αναμέτρησης, με τους «Ατζούρι» να τα βάζουν και με την τύχη τους, καθώς, στο 51′ και το 74′ είδαν το δοκάρι να τους στερεί ένα γκολ, με το οποίο θα μπορούσαν να ξαναμπούν στο ματς.

Πλέον, οι Ελβετοί πήραν το πρώτο εισιτήριο για τα προημιτελικά του θεσμού, περιμένοντας να μάθουν τον αντίπαλό τους, ο οποίος θα προκύψει από την αυριανή αναμέτρηση της Αγγλίας με την Σλοβακία (30/06, 19:00)

Ελβετία-Ιταλία 2-0: Στους «8» του Euro οι Ελβετοί, πέταξε εκτός τους πρωταθλητές Ευρώπης

Στο… μυαλό του κόουτς

Ο Μουράτ Γιακίν παρέταξε την Ελβετία με σύστημα 3-4-3, έχοντας μονάχα μία αλλαγή στην ενδεκάδα της σε σχέση με τα προηγούμενα ματς, αφού ο Βίντμερ συμπλήρωσε κάρτες. Κάτω από την εστία βρέθηκε ο Ζόμερ, με τους Σερ, Ακάντζι και Ροντρίγκεζ να αποτελούν την τριάδα της άμυνας. Στη μεσαία γραμμή βρέθηκαν οι Τζάκα, Φρόιλερ, Ρίντερ και Άμπισερ, με τους Βάργκας και Εντόι να πλαισιώνουν τον μοναδικό προωθημένο, Εμπολό.

Από την άλλη, ο Λουτσιάνο Σπαλέτι επέλεξε το κλασικό 4-3-3 για την Ιταλία, προχωρώντας σε πολλές εκπλήξεις στην ενδεκάδα του, θέλοντας να κάνει την ομάδα πιο επιθετική και απρόβλεπτη. Σταθερά στο τέρμα ήταν ο Ντοναρούμα, με τους Ντι Λορέντζο, Μαντσίνι (αντί του τιμωρημένου Καλαφιόρι), Μπαστόνι και Νταρμίάν να ξεκινούν στην άμυνα. Στις θέσεις των χαφ ξεκίνησαν οι Κριστάντε, Φατζόλι και Μπαρέλα, με τους Κιέζα και Ελ Σαραουί – δεν είχε παίξει λεπτό στο Euro – με τον Σκαμάκα να επιστρέφει στην κορυφή της επίθεσης, αντί του Ρετέγκι.

Το ματς:

Κάτι η σημασία και η κρισιμότητα του αγώνα, κάτι η ζέστη και η υγρασία που επικρατούσε στο Βερολίνο, το παιχνίδι δεν είχε καθόλου καλό ρυθμό στο ξεκίνημά του. Με την Ιταλία να δείχνει «μαγκωμένη» και νωθρή, η Ελβετία ήταν εκείνη που πήρε τα ηνία του αγώνα, επιβάλλοντας τον ρυθμό της, κυκλοφορώντας πολύ καλύτερα την μπάλα κοντά στην αντίπαλη περιοχή.

Το σύνολο του Μουράτ Γιακίν απείλησε μόλις στα πρώτα 14 δευτερόλεπτα του ματς με το σουτ του Εμπολό να βρίσκει στα σώματα, ενώ, στο 12’, το αδύναμο πλασέ του Εντόι από τα δεξιά, δεν ανησύχησε τον Ντοναρούμα. Η «σκουάντρα ατζούρα» δυσκολευόταν, όχι μόνο στο να αναπτυχθεί και να φτιάξει επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από τα καρέ του Ζόμερ, αλλά ακόμα και στο να αμυνθεί, με την τριάδα των χαφ να είναι… εξαφανισμένη.

Στο 24ο λεπτό, ήρθε η μεγαλύτερη στιγμή των Ελβετών μέχρι εκείνο το σημείο, όταν μετά από ωραία ανάπτυξη, ο Εμπολό βγήκε τετ-α-τετ με τον Ντοναρούμα, με τον τερματοφύλακα της Παρί Σεν Ζερμέν να πραγματοποιεί σωτήρια επέμβαση. Δύο λεπτά αργότερα, καταγράφηκε και η μοναδική φάση της Ιταλίας στο πρώτο 45λεπτο (!), με την ωραία ενέργεια και το πλασέ του Κιέζα να απομακρύνει σε κόρνερ ο Ακάντζι προ του Ζόμερ.

Με την κατοχή στο 65%-35% υπέρ της Ελβετίας, το σύνολο του Γιανίκ συνέχισε να πολιορκεί την αντίπαλη περιοχή, φτάνοντας τελικώς σε αυτό που δικαιούταν βάσει εικόνας στο 37’, όταν μετά από όμορφη συνεργασία, η μπάλα έφτασε στον Βάργκας, ο οποίος γέμισε στην «καρδιά» της αντίπαλης περιοχής, εκεί όπου ο Φρόιλερ έκανε κοντρόλ και πλάσαρε στην κίνηση για το 1-0, με την άμυνα των Ιταλών να αργεί χαρακτηριστικά να αντιδράσει! Οι τυπικά γηπεδούχοι συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό απέναντι στην αποκαρδιωτική «σκουάντρα ατζούρα», «αγγίζοντας» το 2-0 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με την εκτέλεση του Ρίντερ να βρίσκει στο δοκάρι μετά από απόκρουση του Ντοναρούμα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Λουτσιάνο Σπαλέτι προχώρησε σε μια διορθωτική κίνηση, ρίχνοντας στο ματς τον «χρυσό» σκόρερ στο ματς με την Κροατία, Τζακάνι, αντί του Ελ Σαράουι. Μια κίνηση που ωστόσο δεν μπόρεσε να φανεί το κατά πόσο επιδραστική θα μπορούσε να ήταν για την Ιταλία, αφού, στα 27 δευτερόλεπτα από τη σέντρα, η Ελβετία διπλασίασε τα τέρματά της με γκολ-ζωγραφιά του Βάργκας από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον μεσοεπιθετικό της Άουγκσμπουργκ να «τιμωρεί» την αργοπορημένη αντίδραση της ιταλικής άμυνας , κρεμώντας τον Ντοναρούμα στέλνοντας την μπάλα στο απέναντι «παραθυράκι» για το 2-0!

Ένα τέρμα που έριξε στα… σχοινιά την πρωταθλήτρια Ευρώπης, η οποία και προσπάθησε άμεσα να αντιδράσει, δίχως αντίκρισμα ωστόσο. Πάντως, στο 51′, λίγο έλειψε να ξαναμπεί στο ματς, όταν από το… πουθενά, όταν η μπάλα από την κεφαλιά απομάκρυνσης του Σερ βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι! Στη συνέχεια, η Ιταλία ανέβασε τις γραμμές της, προσπαθώντας περισσότερο με σέντρες, μετά και την είσοδο του Τζακάνι που έπαιζε μαζί με τον Σκαμάκα δίδυμο στην κορυφή της επίθεσης, χωρίς ωστόσο να μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά, αφού η άμυνα των Ελβετών «καθάριζε» όλες τις φάσεις.

Με τα λεπτά να περνούν, η Ελβετία διαχειριζόταν εξαιρετικά το υπέρ της αποτέλεσμα, απέναντι σε μια Ιταλία που ήθελε… αλλά δεν μπορούσε. Μάλιστα, οι «Ατζούρι» είχαν και την… ατυχία με το μέρος τους, αφού στο 74ο λεπτό, και σε μια κλασική ευκαιρία, ο Σκαμάκα εξ επαφής σημάδεψε τη ρίζα του δεξιού δοκαριού του Ζόμερ, για το δεύτερο δοκάρι της ομάδας στο ματς.

Στο 83′, η Ελβετία έκανε αισθητή την παρουσία της, με τον μεσοεπιθετικό της ΑΕΚ, Στίβεν Τσούμπερ, να πλασάρει από πλάγια θέση, λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, στην πρώτη του εμφάνιση στο φετινό Euro. Πελεγκρίνι και Κιέζα προσπάθησαν να αλλάξουν το ρου της ιστορίας στο 85′ και το 90+1′ χωρίς αποτέλεσμα, με το τελικό σφύριγμα της λήξης να βρίσκει τους Ελβετούς να πανηγυρίζουν μια σπουδαία και ιστορική πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης!

Οι ενδεκάδες:
Ελβετία (Μουράτ Γιακίν): Ζόμερ – Σερ, Ακάντζι, Ροντρίγκεζ – Τζάκα, Φρόιλερ, Ρίντερ (71′ Στεργίου), Άμπισερ – Βάργκας (71′ Τσούμπερ), Εντόι (77′ Εντόι) – Εμπολό (77′ Ντουά).

Ιταλία (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Ντοναρούμα – Ντι Λορέντζο, Μαντσίνι, Μπαστόνι, Νταρμιάν (75′ Καμπιάσο) – Κριστάντε (75′ Πελεγκρίνι), Φατζόλι (86′ Φρατέζι), Μπαρέλα (64′ Ρετέγκι) – Κιέζα, Ελ Σαράουι (46′ Τζακάνι), Σκαμάκα