HomeΔΙΕΘΝΗΛύγισε την Τυνησία και βλέπει πρόκριση η Αυστραλία!

Λύγισε την Τυνησία και βλέπει πρόκριση η Αυστραλία!

Σπουδαία νίκη πανηγύρισε η Αυστραλία! Τα «καγκουρό» κατάφεραν να λυγίσουν την αξιόμαχη Τυνησία χάρη στο γκολ του Ντιούκ στο 23’ και με αυτή τη νίκη τους, έφτασαν στους 3 βαθμούς και μπαίνουν για τα καλά στο κόλπο της πρόκρισης.

Άντεξε στην μεγάλη πίεση των Αφρικανών η Αυστραλία, με τους Τυνήσιους να έχουν καλές φάσεις για να βρουν το γκολ της ισοφάρισης αλλά να μην καταφέρνουν να εκμεταλλευτούν καμία από αυτές.

Έπαιξε ως αλλαγή ο Κεσχρίντα του Ατρομήτου, με την Τυνησία να έχει μαθηματικές και μόνο ελπίδες πλέον για την πρόκριση.

Θα περιμένουν το αποτέλεσμα του Γαλλία-Δανία οι δύο ομάδες, ενώ την τελευταία αγωνιστική κοντράρεται η Αυστραλία με τη Δανία και η Γαλλία με την Τυνησία.

Στο μυαλό του κόουτς
O Τζαλέλ Καντρί κατέβασε την Τυνησία με 3-4-3. Ο Ντάμεν στο τέρμα και οι Μπρον, Μεριά, Ταλμπί στα στόπερ. Ντρέγκερ, Σκιρί, Λαϊντουνί και Αλί Αμπντί στην τετράδα των χαφ, με τους Ναΐμ Σλιτί, Μσακνί στα εξτρέμ και τον Τζεμπαλί σε ρόλο φορ.

Με 4-3-3 παρέταξε την Αυστραλία ο Γκρέιαμ Άρνολντ. Στο τέρμα ο Ράιαν, με τους Κάρατσιτς, Σούταρ, Ρόουλς, Μπέχιτς στην τετράδα της άμυνας. ΜακΓκρι, Μόοι, Ιρβάιν η τριάδα στα χαφ, με τους Λέκι, Γκούντγουν στα εξτρέμ και ο Ντιουκ στην κορυφή της επίθεσης.

Το ματς
Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, με την Αυστραλία να κρατάει περισσότερο την μπάλα και να μην αφήνει χώρους στην Τυνησία για να απειλήσει. Οι Τυνήσιοι ανέβασαν ρυθμό από το 20′ και μετά και άρχιζαν να δημιουργούν κάποιες φάσεις, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Ο Τζεμπαλί στο 20′ έκανε το γύρισμα αλλά ο Μσακνί βγήκε με την… μπάλα άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα η Αυστραλία βρήκε το γκολ, όταν ο Γκόντγουιν έκανε μια ωραία σέντρα και ο Ντιούκ με γυριστή κεφαλιά έγραψε το 1-0. Οι Αφρικανοί στα τελευταία λεπτά άρχιζαν να πιέζουν επικίνδυνα για να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, έχοντας δυο μεγάλες φάσεις. Αρχικά, ο Σούταρ στο 41′ με απίστευτο τάκλιν έσωσε την Αυστραλία στο τετ-α-τετ του Ντρέγκερ και στην συνέχεια ο Μσακνί στο 45+3′ ξεγέλασε την άμυνα της Αυστραλίας, αλλά το πλασέ που έκανε με τη μια πέρασε λίγο άουτ. Κάπως έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Αυστραλία να προηγείται της Τυνησίας (1-0).

Η Τυνησία μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και απειλούσε περισσότερο τους Αυστραλούς. Οι δυο προπονητές έκαναν κάποιες αλλαγές και όπως ήταν λογικό ο ρυθμός έπεσε στην συνέχεια του αγώνα.

Στο 71′ η Αυστραλία είχε μια μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα, όταν ο ΜακΚλάρεν έκανε το γύρισμα, αλλά ο Λέκι δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα. Στα τελευταία λεπτά οι Τυνήσιοι πίεζαν ασφυκτικά, αλλά όσες φάσεις και να είχαν δεν μπορούσαν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, όντας αναποτελεσματικοί στις τελικές τους.

Κάπως έτσι, οι Αυστραλοί κατάφεραν να αντέξουν ως το φινάλε και να κρατήσουν μια σπουδαία νίκη, που τους βάζει για τα καλά πλέον στο κόλπο της πρόκρισης!

MVP: Ο Ντιούκ ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα, καθώς χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Επιπλέον, βοήθησε γενικότερα την Αυστραλία και ήταν ο πιο επικίνδυνος ποδοσφαιριστής της ομάδας του.

Η σφυρίχτρα: Ο Ντάνιελ Ζίμπερτ έκανε μια καλή διαιτησία, άφηνε το ματς να παιχτεί χωρίς να σφυρίζει πολύ και να χαλάει τον ρυθμό του αγώνα.