HomeSliderΛούφτνερ, Κούσουλος και Ντούρις έσπασαν την... κατάρα

Λούφτνερ, Κούσουλος και Ντούρις έσπασαν την… κατάρα

Τεράστια νίκη στο «αιώνιο» ντέρμπι πήρε η Ομόνοια σε βάρος του ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ ήταν καλύτερη του αντιπάλου της στο πρώτο ημίχρονο, σημείο που βρήκε το πρώτο της γκολ με τον Λούφτνερ. Στο δεύτερο ημίχρονο το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να ισοφαρίσει αλλά σε δύο περιπτώσεις ο Φαμπιάνο έκανε εντυπωσιακές αποκρούσεις. Το «τριφύλλι» σκόραρε στο 79′ με τον Κούσουλο και στο 86′ με τον Ντούρις και έφτασε σε νίκη σε βάρος του ΑΠΟΕΛ, σπάζοντας πολλά ρεκόρ. Ήταν η πρώτη νίκη μετά από 6 χρόνια, 6 μήνες και 1 ημέρα, ενώ είναι η πρώτη νίκη σε αγώνα για παιχνίδι πρώτου γύρου του πρωταθλήματος, μετά την αγωνιστική περίοδο 1998/99. Η Ομόνοια ανέβηκε στην 6η θέση με 20 βαθμούς, ενώ το ΑΠΟΕΛ παρέμεινε στην 9η θέση με 16 βαθμούς. Το «τριφύλλι» έχει ακόμα ένα αγώνα λιγότερο.

Το πρώτο ημίχρονο είχε καλό ρυθμό, αλλά λίγες καλές ευκαιρίες. Το ΑΠΟΕΛ μπήκε καλύτερα και προσπάθησε να επιτεθεί με αξιώσεις. Την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία την έχασε από φάουλ που εκτέλεσε ο Ατζίλι, ενώ υπήρξαν μέχρι το 15ο λεπτό, ακόμα δύο ευκαιρίες για τους «γαλαζοκίτρινους» με… δράστες τους Γαβριήλ και Μερκή. Ο πρώτος μπήκε στο γήπεδο στο 6ο λεπτό στη θέση του Ντογκαλά ο οποίος αποχώρησε τραυματίας. Από το 15ο λεπτό κι έπειτα, η Ομόνοια είχε τον έλεγχο του αγώνα και δημιούργησε κι αυτή με τη σειρά της, κάποιες αξιόλογες φάσεις για να σκοράρει. Αρχικά, στο 19ο λεπτό μια κεφαλιά του Ντούρις έφυγε έξω, στο 25′ σουτ του Κούσουλου εξουδετέρωσε ο Σίλβα και έτσι φτάσαμε στο 38ο λεπτό. Ο Γκόμεθ εκτέλεσε κόρνερ, ο Κούσουλος δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα με κεφαλιά προς την εστία του Σίλβα και ο Λούφτνερ με ωραίο γυριστό σουτ, άνοιξε το σκορ για τους «πράσινους».

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε την Ομόνοια να μπαίνει με περισσότερες διαθέσεις για να επιτεθεί, αλλά με την πάροδο του χρόνου του ΑΠΟΕΛ ανέβασε την απόδοσή του. Οι αλλαγές που έκανε ο Μικ Μακάρθι βοήθησαν ώστε να γίνει πολύ πιο επικίνδυνη η ομάδα του. Δύο μεγάλες ευκαιρίες δημιούργησαν οι «γαλαζοκίτρινοι» με Γουήλερ και Ενσούε, αλλά και στις δύο περιπτώσεις ο Φαμπιάνο ήταν σε ετοιμότητα. Η Ομόνοια βρήκε το δεύτερο γκολ στο 79ο λεπτό με τον Κούσουλο, έπειτα από ασταθή απόκρουση του Σίλβα. Στο 86′ ο Ντούρις είδε την μπάλα να στρώνεται μπροστά του έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Παπουλή και διαμόρφωσε το τελικό 3-0.