HomeΟΜΑΔΕΣΑπόλλων''Λευκή'' ισοπαλία στο ''Στέλιος Κυριακίδης''

”Λευκή” ισοπαλία στο ”Στέλιος Κυριακίδης”

Καρμιώτισσα και Απόλλωνας έμειναν στο 0-0 στο πλαίσιο του μεταξύ τους αγώνα για την 5η αγωνιστική της β’ φάσης του πρωταθλήματος στο δεύτερο γκρουπ.

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, ο Απόλλωνας ξεκίνησε καλύτερα, είχε την κατοχή της μπάλας καθώς και την επιθετική πρωτοβουλία. Παρα τα πιο πάνω στοιχεία, οι ”γαλάζιοι” δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάποια μεγάλη ευκαιρία μπροστά από την αντίπαλη εστία αλλά είχαν κάποιες τελικές προσπάθειες.

Από την άλλη η Καρμιώτισσα περιορίστηκε σε έναν πιο ”παθητικό” ρόλο, έδωσε χώρο στον Απόλλωνα και επιχείρησε να γίνει ”χτυπήσει” μέσω αντεπιθέσεων. Σε κάποιες περιπτώσεις μάλιστα κατάφερε να γίνει απειλητική, ωστόσο, ούτε αυτή δημιούργησε κάποια κλασσική ευκαιρία μπροστά από την εστία του Λέουβενμπεργκ.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα, η Καρμιώτισσα ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα και στο 50ο και 56ο λεπτό απέιλησε με τους Ματθαίου και Ντούμπια αντίστοιχα, η άμυνα όμως του Απόλλωνα αποσόβησε τον κίνδυνο σε αμφότερες τις περιπτώσεις.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 67′ είχαν πολύ μεγάλη ευκαιρία οταν ο Χαραλάμπους εντός περιοχής, πήρε τη μπάλα σε κίνηση και έκανε το δυνατό σουτ με τον Λέουβενμπεργκ όμως να αποκρούει σωτήρια.Ο Απόλλωνας ”απάντησε” στις ευκαιρίες με τους Φιλιώτη και Κρένμτσικ στο 70′ και στο 71′ οι οποίες όμως δεν μετουσιώθηκαν σε γκολ.

Από εκεί και πέρα, το παιχνίδι δεν είχε κάποια άλλη ιδιαίτερα σημαντική φάση με τις δύο ομάδες να συμβιβάζονται εν τέλει στο 0-0.

Καρμιώτισσα (Μάριος Χαραλάμπους): Σπόλιαριτς, Γκραντινάρου, Μαλόνε, Πάβλοβετς (42′ Αγγελή), Κοβάσεβιτς, Νεοφύτου, Τσουκαλάς, Ψύχας (46′ Ματθαίου), Θεοδώρου, Χαραλάμπους (82′ Παντελή), Ντούμπια.

Απόλλων (Πάμπλο Ματσίν): Λέουβενμπεργκ, Νταρίκουα, Άδωνη, Πειμπέρνς, Γιούρσεβιτς, Σπόλιαριτς (66′ Αρτεάν), Χάμπος, Κολ (81′ Ποντικός), Κοστάκε (46′ Φιλιώτης), Μπαγκενγκά (66′ Σαγκάλ), Κρμέντσικ (71′).

Σκόρερ: – / –

Κίτρινες: Νεοφύτου / Γιούρσεβιτς, Άδωνη, Βαλμπουενά

Αποβολές: – / –

Στάδιο: «Στέλιος Κυριακίδης»

Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος

Α’ Βοηθός: Πέτρου Πέτρος