HomeSliderΚυρία στο μεγάλο ραντεβού

Κυρία στο μεγάλο ραντεβού

Πολύ σημαντική νίκη πήρε η Ανόρθωση μέσα στο ΓΣΠ επί του ΑΠΟΕΛ, στο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής. Η ομάδα της Αμμοχώστου έφυγε νικήτρια έπειτα από τέρματα που σημείωσαν οι Χριστοδουλόπουλος στο 26′ και Χρυσοστόμου στο 72′ και «σκαρφάλωσε» με τον τρόπο αυτό στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Το ΑΠΟΕΛ που προσπάθησε να ισοφαρίσει όταν το σκορ ήταν στο 1-0, δέχθηκε την ήττα, η οποία τον αφήνει στην 3η θέση στο -1 από την «Κυρία».

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ καλό ρυθμό. Το ΑΠΟΕΛ ήταν η ομάδα που μπήκε δυνατά και βρήκε δύο καλές στιγμές στο πρώτο πεντάλεπτο με Νατέλ και Κβιλιτάια. Σε εκείνο το χρονικό σημείο (5′), ο Χριστοφόρου καταλόγισε πέναλτι σε χέρι του Αμπαρτζουμιάν εντός περιοχής. Ωστόσο, το χέρι του μπακ της Ανόρθωσης ήταν σε φυσική θέση και ο διαιτητής πήρε πίσω την απόφασή του, αφού επανεξέτασε τη φάση μέσω του VAR.

Στη συνέχεια η Ανόρθωση ανέλαβε τα ηνία του αγώνα και προσπάθησε να φτάσει με αξιώσει προς την περιοχή του Σκουφέτ. Στο 26ο λεπτό ήρθε το όμορφο γκολ της Βαρωσιώτικης ομάδας, με τον Αμπαρτζουμιάν να σεντράρει και τον Χριστοδουλόπουλο να κάνει ωραία κούρσα και να φτάνει απέναντι από τον Σκουφέτ τον οποίο κέρδισε με καρφωτή κεφαλιά. Η Ανόρθωση συνέχισε στα επόμενα λεπτά να έχει την κατοχή, αλλά στο τελευταίο 10λεπτο του πρώτου μέρους ήταν καλύτερο το ΑΠΟΕΛ.

SAKI9009

Οι δύο ομάδες δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για το γκολ, αλλά το 0-1 έμεινε μέχρι και το σφύριγμα του διαιτητή με το οποίο έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος το ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά και θέλησε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Ο Σωφρόνης Αυγουστή έκανε ακόμα πιο επιθετικό το σχήμα του με την είσοδο του Μαγκλίτσα και του Θεοδώρου και την έξοδο των Νταουσβίλι, Τσεπάκ. Η ομάδα της Λευκωσίας είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και βρήκε κάποιες καλές στιγμές.

B830A08F EED0 4D15 8076 83C0F421D040

Η ροή του αγώνα άλλαξε λίγο μετά το 70ό λεπτό και μετά τις αλλαγές που έκανε ο Κετσπάγια με την είσοδο των Ιωάννου και Χρυσοστόμου στις θέσεις των Ουάρντα και Χριστοδουλόπουλου. Οι δύο νεαροί ποδοσφαιριστές της Ανόρθωσης αποδείχθηκαν καθοριστική στην εξέλιξη του αγώνα. Ο Χρυσοστόμου έκανε το 0-2 στο 72′ έπειτα από μια εξαιρετική προσωπική ενέργεια και ο Ιωάννου κέρδισε λίγο αργότερα την αποβολή του Σαμπάλα. Το 0-2 έμεινε μέχρι το τέλος και η Ανόρθωση ανέβηκε με τον τρόπο αυτό στην 2η θέση με έναν βαθμό περισσότερο από το ΑΠΟΕΛ.

Πέραν της αποβολής του Σαμπάλα, το ΑΠΟΕΛ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες αφού ο Οκριασβίλι ολοκλήρωσε το παιχνίδι τραυματίας.

ΑΠΟΕΛ: Σκουφέτ, Τσεμπάκ (46′ Θεοδώρου), Καρώ, Βινίσιους, Σαμπάλα, Νταουσβίλι (46′ Μαγκλίτσα), Σόουζα, Ντε Βινσέντι (77′ Γαβριήλ), Ντονγκαλά (67′ Οκριασβίλι), Νατέλ (83′ Πολυκάρπου), Κβιλιτάια

Ανόρθωση: Λόρια, Αντωνιάδης, Αρτυματάς, Κορέια, Αμπαρτζουμιάν, Χουσμπάουερ, Κορρέα, Ουάρντα (68′ Ιωάννου), Νοβότνι (59′ Ρουσιάς), Xριστοφή (51′ Ρισβάνης), Χριστοδουλόπουλος (68′ Χρυσοστόμου)

Σκόρερ: 26′ Χριστοδουλόπουλος, 72′ Χρυσοστόμου

Κίτρινες: Νατέλ, Βινίσιους / Ουάρντα, Αρτυματάς, Ρισβάνης

Κόκκινη: Σαμπάλα

Διαιτητές: Μάριος Χριστοφόρου (Μάριος Καλογήρου, Παύλος Γεωργίου) VAR: Φερνάντες Φρέιρα Βίτορ Χόρχε