HomeΕΛΛΑΔΑΚυπελλούχος Ελλάδας και Ευρωπαίος με buzzer beater Βαγιαννίδη ο Παναθηναϊκός!

Κυπελλούχος Ελλάδας και Ευρωπαίος με buzzer beater Βαγιαννίδη ο Παναθηναϊκός!

Σε έναν τελικό με τρεις αποβολές, ο Παναθηναϊκός κέρδισε τον Άρη 1-0, χάρη σε γκολ του Βαγιαννίδη στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, πήρε την κούπα και μαζί το ευρωπαϊκό «εισιτήριο» για τη νέα σεζόν!

Στην εξέλιξη μιας ακόμα «στημένης» μπάλας, ήρθε η «απάντηση» των τυπικά γηπεδούχων απόψε, δύο λεπτά μετά. Καθώς ο Μαντσίνι έγινε κάτοχος της μπάλας, μπήκε στην περιοχή από δεξιά με ωραία ενέργεια, σούταρε με το αριστερό, αλλά ο Κουέστα μπλόκαρε!
Λίγο μετά το ημίωρο, ο Παναθηναϊκός είχε μια ακόμα διπλή προσπάθεια, μέσω αντίστοιχων σουτ των Κώτσορα και Ρούμπεν, τα οποία απέκρουσαν οι… Φαμπιάνο και Μπράμπετς αντίστοιχα.

Με τα νεύρα… εκατέρωθεν να διατηρούνται, τους Θεσσαλονικείς να μένουν προσηλωμένοι στο πλάνο τους, έστω και υστερώντας πλέον σε επισκέψεις στα καρέ του Λοντίγκιν και τον Κόντη να αλλάζει πλευρές στα τελευταία λεπτά σε Μαντσίνι-Μπερνάρ μήπως και… αλλάξει κάτι αλλά μάταια, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες, χωρίς σκορ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς αλλαγές από τους δύο προπονητές, αλλά με τον Κώτσιρα να κάνει… δώρο στον Άρη την αποβολή του, με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 51’, για μαρκάρισμα πάνω στον Σαμόρα!

Μάλιστα, τέσσερα λεπτά μετά, οι τύποις φιλοξενούμενοι είδαν τον Γεντβάι να προλαβαίνει τον Σαμόρα σε μια γρήγορη αντεπίθεση διώχνοντας σε κόρνερ. Από το οποίο ξανά ο δεύτερος έχασε -αν και αμαρκάριστος- την τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, σουτάροντας άστοχα εξ επαφής, μετά το γύρισμα του Σουλεϊμάνοφ από αριστερά!

Ο Βαγιαννίδης μπήκε στο παιχνίδι στο 63ο λεπτό, αντικαθιστώντας τον… δεξιό μπακ Μαντσίνι, για να έρθει η εκ νέου αριθμητική ισορροπία των δύο ομάδων, μέσω της αποβολής του Νταρίντα επίσης με δεύτερη κίτρινη κάρτα, στο 65’.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για τον Άρη, έξι λεπτά αργότερα. Καθώς ένα αχρείαστο και… ανόητο χτύπημα του Ζουλ, εκτός φάσης, στον Μπακασέτα μπροστά στα μάτια της Φραπάρ, οδήγησε στην απευθείας αποβολή του και την ομάδα του να μείνει με εννιά παίκτες στο γήπεδο!

Με τον Μάντζιο να το γυρίζει σε 4-3-1, έχοντας τον Μορόν μοναδικό προωθημένο και τους Σουλεϊμάνοφ-Σαμόρα να συνδράμουν τον Βερστράτε.

Οι «πράσινοι» πήραν τον έλεγχο από εκείνο το σημείο και μετά, ωστόσο δεν είχαν την απαιτούμενη υπομονή και το καθαρό μυαλό, ενώ έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ, στο 79’. Όταν από ωραία πάσα του Χουάνκαρ, ο Μπερνάρ μπήκε στην περιοχή από αριστερά, σούταρε «με την μία», αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ

Ψάχνοντας το… πολυπόθητο γκολ, δε, είχαν μια πολύ μεγάλη χαμένη ευκαιρία στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Τσέριν να «στρώνει» για τον Μπακασέτα, το σουτ του οποίου όμως πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κουέστα.
Τελικά, η… λύτρωση για τον Παναθηναϊκό ήρθε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, εκεί όπου από γέμισμα του Χουάνκαρ από τα αριστερά, ο επερχόμενος Βαγιαννίδης σκόραρε με πλασέ στο δεύτερο δοκάρι, διαμορφώνοντας το τελικό 1-0!
Η «σφυρίχτρα»: Έκανε… πάρα πολύ χρήση της σφυρίχτρας της η Φραπάρ, ενίοτε και επιβεβλημένα βέβαια, λόγω των πολλών μαρκαρισμάτων-φάουλ που υπήρξαν, και όλο αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να μην παιχτεί ποδόσφαιρο, συνολικά. Η Γαλλίδα ρέφερι προσπάθησε να κρατήσει τον έλεγχο, με αυτό τον τρόπο, βγάζοντας μάλιστα πέντε κίτρινες κάρτες μόνο στο πρώτο ημίχρονο! Σωστές ήταν πάντως και οι τρεις αποβολές των Κώτσιρα, Νταρίντα και Ζουλ.