HomeSliderΚόλλησε με την Ουκρανία και έπεσε πάνω στη Γαλλία το απογοητευτικό Βέλγιο

Κόλλησε με την Ουκρανία και έπεσε πάνω στη Γαλλία το απογοητευτικό Βέλγιο

Το Βέλγιο είχε άλλο ένα κακό ματς, έμεινε στο 0-0 με την Ουκρανία και τερμάτισε στη δεύτερη θέση για να πέσει πάνω στη Γαλλία στους «16». Εκτός συνέχειας παρότι μάζεψαν 4 πόντους οι Ουκρανοί.

Με διάθεση να παίξουν ανοιχτά και να ψάξουν το γρήγορο γκολ μπήκαν οι ομάδες στο παιχνίδι, με τον Λουκάκου να έχει την πρώτη φάση για το Βέλγιο στο 7ο λεπτό αλλά να μην την τελειώνει σωστά. Οι Βέλγοι κέρδιζαν αρκετές στατικές φάσεις, αλλά δεν τις εκμεταλλεύονταν και οι Ουκρανοί έπαιρναν μέτρα στο γήπεδο, προσπαθώντας να απειλήσουν.

Ο Γιάρεμτσουκ με γεμάτο σουτ από μακρινή απόσταση είδε τον Κάστελς να μπλοκάρει στο 20’, με την ομάδα του Ρεμπρόφ να είναι εξαιρετική στην κόντρα-επίθεση αλλά να έχει κακές επιλογές στο τέλος. Βέβαια, η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους ήρθε στο 42ο λεπτό και ανήκε στην Ουκρανία. Μετά από κάθετη πάσα, ο Γιάρεμτσουκ βρέθηκε σε θέση βολής αλλά αποφάσισε να κάνει παράλληλο γύρισμα, το οποίο ήταν δυνατό και δεν βρήκε τον Ντόβμπικ, αντί να σκοράρει με το 0-0 να παραμένει.