HomeSlider''Κιτρινοπράσινο'' το ντέρμπι, μεγάλη νίκη για την ΑΕΚ

”Κιτρινοπράσινο” το ντέρμπι, μεγάλη νίκη για την ΑΕΚ

”Κιτρινοπράσινο” βάφτηκε το ντέρμπι στην Λάρνακα όπου η ΑΕΚ επικράτησε με 2-1 της Ομόνοιας.

Στους 4 βαθμούς η ΑΕΚ, στους 0 μένει η Ομόνοια.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 1′ έχασε την πρώτης της ευκαιρία με τον Τρισκόφκσι. Η Ομόνοια απάντησε πολύ γρήγορα στις ευκαιρίες στο 8′ με κεφαλιά του Τσέποβιτς. Το ημίχρονο κύλησε στο 0-0 με την ΑΕΚ να έχει ακόμα 2 καλές στιγμές στο 23′ με Γκιούρσκο και στο 43′ με Γκονζάλεζ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν η Ομόνοια που μπήκε πιο δυνατά με ορέξεις αλλά στο 53′ ο Χούμποτσαν ανέτρεψε τον Μάμα και έτσι ο Τρισκόφσκι έβαλε την ΑΕΚ μπροστά στο σκόρ ευστοχόντας από τα 11 βήματα. Στο 60′ η Ομόνοια λίγο έλειψε να ισοφαρίσει αλλά η κεφαλιά του Τζιωνή σταμάτησε στο δοκάρι. Από κι και πέρα η ΑΕΚ προσπαθούσε να διατηρήσει το 1-0 και η Ομόνοια να αντιδράσει αλλά οι γηπεδούχοι σε μια ωραία ανάπτυξή τους κατάφεραν να κάνουν τα τέρματα τους δυο με κεφαλιά του Ντάρμπισαιαρ.

Η Ομόνοια μην έχοντας κάτι να χάσει πλέον βγήκε μπροστά και στο 81′ κατάφερε να μειώσει σε 2-1 με πλασέ του Παπουλλή. Η ΑΕΚ αμύνθηκε σωστά στα υπόλοιπα 9 λεπτά συν τις καθυστερήσεις και κατάφερε να πάρει μια πολύ μεγάλη νίκη στο πρώτο ντέρμπυ της χρονιάς.