HomeΟΜΑΔΕΣΑπόλλωνΚέρδος το χειροκρότημα

Κέρδος το χειροκρότημα

Ο Απόλλωνας κέρδισε το χειροκρότημα και την περηφάνια του με τη νίκη επί της Μακάμπι Χάιφα στον επαναληπτικό αγώνα για τον 3ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ. Ωστόσο, το σκορ (2-0) δεν ήταν αρκετό για τους πρωταθλητές, αφού έχασαν εκτός έδρας με 4-0 και θα συνεχίσουν το οδοιπορικό τους στην Ευρώπη στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ, όπου αναμένουν αντίπαλο που θα προκύψει από τον επαναληπτικό της Σλόβαν Μπρατισλάβας με τον Ολυμπιακό Πειραιώς αύριο Πέμπτη (1-1 ο πρώτος αγώνας).

Η λεμεσιανή ομάδα παρουσιάστηκε θεαματικά αλλαγμένη σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα που σημείωσε και τα δύο της τέρματα. Εντούτοις στη συνέχεια δεν κατάφερε να φτάσει στην ολική ανατροπή, απέναντι σε μια ποιοτική αντίπαλο.

Οι «γαλάζιοι» έδειξαν τις διαθέσεις τους με τη σέντρα της αναμέτρησης. Ο Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ παρέταξε άκρως επιθετικό σχηματισμό, οι παίκτες του πίεζαν από ψηλά και ανάγκαζαν τους αντιπάλους σε λάθη. Ωστόσο, αμυντικά άφηναν χώρους και οι Ισραηλινοί ήταν επικίνδυνοι όταν έβγαιναν στην επίθεση. Η Μακάμπι έχασε διπλή ευκαιρία στο 16ο λεπτό, όταν ο Νταβίντ είχε σουτ στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Ατζίλι έκανε το πλασέ, όμως ο Γιοβάνοβιτς έδιωξε την μπάλα. Τρία λεπτά αργότερα ο Ονγκεντά έβαλε τη λεμεσιανή ομάδα σε θέση οδηγού, με διαγώνιο σουτ, έχοντας σύμμαχο την τύχη, αφού η μπάλα χτήπησε στον  Αράντ και άλλαξε πορεία. Στο 27’ ο Κολ σημείωσε το 2-0, με «κεραυνό» μέσα από την περιοχή.

Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι, μετά από τα τέρματα που δέχθηκαν, έδειξαν αντίδραση και ο Νταβίντ σκόραρε δις (21’, 29’), όμως ορθά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Ο Γιοβάνοβιτς πραγματοποίησε σωτήριες επεμβάσεις σε σουτ και απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ατζίλι (30’, 32’), ενώ ο Χαμάς έδιωξε προ της γραμμής σε πλασέ του Πιερό (38’). Ο επίλογος του ημιχρόνο γράφτηκε με τρίτο ακυρωθέν τέρμα του Νταβίντ, αφού ήταν εκτεθειμένος ο Πιερό που έδωσε την ασίστ (44’). Και οι τρεις φάσεις ελέχθηκαν από το VAR που δικαίωσε τον βοηθό διαιτητή.

Στην επανάληψη ο Απόλλωνας προσπάθησε να κάνει σωστή διαχείριση του αγώνα και έπαιξε πιο προσεκτικά. Έτσι, η Μακάμπι ανέλαβε τα ηνία της αναμέτρησης και πίεσε με στόχο το γκολ που θα έδιωχνε το άγχος. Στο 65ο λεπτό η ισραηλινή ομάδα έχασε απίστευτη ευκαιρία με τον Νταβίντ, ο οποίος έκανε κακό τελείωμα σε κενή εστία. Ο ίδιος παίκτης ήταν πρωταγωνιστής και στο 70’, όμως στο σουτ που επιχείρησε η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι και έφυγε έξω.

Ο κ. Τσόρνιγκερ προσπάθησε να φρεσκάρει την ομάδα του με τριπλή αλλαγή, αφού ήταν εμφανές πως έμεινε από δυνάμεις. Ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα, όμως κόντρα στη ροή του αγώνα ο Νταμπό έχασε κλασική ευκαιρία στο 85’, όταν έστειλε την μπάλα παράλληλα προς την εστία σε ασίστ του Καμπράλ. Η ύστατη προσπάθεια των πρωταθλητών έφερε άλλη μια καλή φάση, όμως το αδύναμο πλασέ του Ντιγκινί βρήκε σε ετοιμότητα τον Κόεν (89’).

Ταυτότητα του αγώνα

Απόλλων: Αλεξάντερ Γιοβάνοβιτς, Καμπράλ, Πεπέρ, Ρομπέρζ (73’ Αρτυματάς), Χαμάς, Χ. Κυριάκου (73’ Σαχάρ), Κολ, Ονγκεντά (73’ Βα), Πίττας, Ντιγκινί, Γιάνγκα (57’ Νταμπό).

Μακάμπι Χάιφα: Κοέν, Σούντγκρεν, Γκόλντμπεργκ, Πλάνιτς, Μεναχέμ (61’ Κορνούντ), Αμπού Φανί, Λαβί, Αράντ (46’ Μοχάμεντ), Nταβίντ (76’ Λέβι), Ατζίλι (60’ Χαζίζα), Πιερό (90’+3 Ρουκαβίτσα).

Σκόρερ: 19’ Ονγκεντά, 27’ Κολ

Κίτρινες: Πίττας, Ντιγκινί, Κολ, Βα/ Αμπού Φανί, Μεναχέμ, Κορνούντ, Σούντγκρεν

Κόκκινες:

Διαιτητές: Φέλιξ Σβάιερ (Στέφαν Λουπ, Μάρκο Αχμούλερ), VAR: Μάρκο Φριτς, AVAR: Μάρκους Σιν.