HomeSliderΚερδισμένες Γιουνάιτεντ και Λάτσιο

Κερδισμένες Γιουνάιτεντ και Λάτσιο

Με ωραία παιχνίδια ξεκίνησε το Τσάμπιονς Λιγκ της αγωνιστικής περιόδου 2020-21. Μπορεί να μην είχαμε μεγάλες εκπλήξεις, ωστόσο είχαμε μεγάλες νίκες από ομάδες που κατέβηκαν στο γήπεδο με την… ταμπέλα του αουτσάιντερ. Η Μάντσεστερ Γιουνάτεντ επιβλήθηκε της Παρί Σεν Ζερμέν στο Παρίσι με 2-1, ενώ η Λάτσιο κέρδισε εντός έδρας την Ντόρτμουντ με 3-1. Παραδόξως, αυτές οι δύο ομάδες δεν ήταν τα φαβορί στους αγώνες τους αλλά πήραν μεγάλες νίκες.

Σπουδαίο παιχνίδι έγινε στο Παρίσι, εκεί όπου η Γιουνάιτεντ έπαιξε έξυπνο ποδόσφαιρο απέναντι στην Παρί Σεν Ζερμέν. Οι Άγγλοι μπήκαν μπροστά στο σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φερνάντες στο 23ο λεπτό. Ο Πορτογάλος εκτέλεσε δύο φορές το πέναλτι, αφού στην πρώτη προσπάθεια ο Νάβας απέκρουσε αλλά ήταν εκτός γραμμής κάτι που φάνηκε στο VAR. Η Παρί Κυριάρχησε στη συνέχεια και βρήκε το δρόμο προς την ισοφάριση στο 55ο λεπτό με τον Μαρσιάλ. Ο επιθετικός της Γιουνάτεντ πήγε να διώξει την μπάλα σε εκτέλεση κόρνερ του Νεϊμάρ και άθελά του σημείωσε αυτογκόλ. Ο… άφαντος μέχρι εκείνο το σημείο Ράσφορντ, νίκησε με εξαιρετικό διαγώνιο σουτ τον Νάβας στο 87′ και η Γιουνάιτεντ έφυγε νικήτρια μέσα από μια δύσκολη έδρα.

Η Γιουβέντους συνάντησε δυσκολίες στο παιχνίδι με την Ντιναμό Κιέβου στο «Ολιμπίνσκι», αλλά βρήκε τον τρόπο να πάρει το ζητούμενο. Με πρωταγωνιστή τον Άλβαρο Μοράτα, που σκόραρε δις, πήρε τους πρώτους της βαθμούς στον 5ο όμιλο.

Στο σημαντικότερο παιχνίδι του 6ου ομίλου, η Λάτσιο πήρε σημαντική νίκη σε βάρος της Μπορούσια Ντόρτμουντ. Η ομάδα της Ιταλίας πήρε από νωρίς προβάδισμα δύο τερμάτων και παρά τη μείωση του σκορ από τον Χάλαντ, βρήκε τον τρόπο και πήρε το ζητούμενο.

Η Μπαρτσελόνα δυσκολεύτηκε αλλά πήρε σημαντική και παράλληλα ευρεία νίκη σε βάρος της Φερετσβάρος με 5-1. Μελανό σημείο για τους «μπλαουγκράνα», η κόκκινη κάρτα που είδε ο Πικέ και ήταν η φάση στην οποία η φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι στο 68ο λεπτό. Σκόραραν οι Μέσι, Φάτι, Κουτίνιο, Πέδρι και Ντεμπελέ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

5ος όμιλος
Τσέλσι – Σεβίλλη 0-0
Ρεν – Κράσνονταρ 1-1 (56’ Γκιράσι / 59’ Ραμίρεζ)

6ος όμιλος
Ζενίτ – Κλαμπ Μπριζ 1-2 (74’ Χόρφαθ αυτ. / 63’ Ντένις, 90+3’ Ντε Κετελέρε)
Λάτσιο – Ντόρτμουντ 3-1 (6’ Ιμόμπιλε, 23’ Χιτζ αυτ. 76’ Άκπα Άκπρο / 71’ Χάλαντ)

7ος όμιλος
Ντιναμό Κιέβου – Γιουβέντους 0-2 (46’ και 84’ Μοράτα)
Μπαρτσελόνα – Φερετσβάρος 5-1 (27’ Μέσι, 42’ Φατί, 52’ Κουτίνιο, 82′ Πέδρι, 89′ Ντεμπελέ / 69’ Χαραντίν)

8ος όμιλος
Λειψία – Μπασάκσεχιρ 2-0 (16’ και 20’ Ανχελίνο)
Παρί Σ.Ζ. – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2 (55’ Μαρσιάλ αυτ. / 23’ Φερνάντες, 87′ Ράσφορντ)