HomeΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΚαθολική νίκη της TOYOTA GAZOO Racing και στο Ράλι Λετονίας

Καθολική νίκη της TOYOTA GAZOO Racing και στο Ράλι Λετονίας

Σαρωτική ήταν η ομάδα της TOYOTA GAZOO Racing στον όγδοο γύρο του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Ράλι της FIA. Οι Kalle Rovanperä και Sébastien Ogier πήραν τις δύο πρώτες θέσεις στο Ράλι Λετονίας που διοργανώθηκε για πρώτη φορά σαν μέρος του παγκοσμίου αγωνιστικού ημερολογίου.

Ο Kalle Rovanperä επέστρεψε στις ειδικές διαδρομές όπου ξεκίνησε την καριέρα του σαν έφηβος, και με το συνοδηγό Jonne Halttunen, ηγήθηκαν του αγώνα από την πρώτη ειδική διαδρομή στην πρωτεύουσα Ρίγα το βράδυ της Πέμπτης. Κέρδισαν συνολικά 11 από τις 20 ειδικές διαδρομές και, μόλις στην 50η τους εκκίνηση στο WRC, κατάφεραν να φτάσουν τη 200η τους νίκη σε ειδική διαδρομή. Παράλληλα, η νίκη στη Λετονία ήταν και η 14η για το πλήρωμα σε επίπεδο WRC . Ο Ogier και ο συνοδηγός Vincent Landais επέστρεψαν εντυπωσιακά στη δράση ύστερα από την αναγκαστική τους αποχώρηση πριν από τον προηγούμενο γύρο στην Πολωνία. Με το τέλος του πρώτου μέρους βρέθηκαν στην τρίτη θέση ενώ το Σάββατο πέρασαν στη δεύτερη. Θέση που κράτησαν μέχρι το πέσιμο της καρό σημαίας.

Το 1-2 των Kalle Rovanperä και Sébastien Ogier έδωσε τους μέγιστους βαθμούς για την ομάδα της TOYOTA GAZOO Racing ενώ και με τους βαθμούς που κέρδισαν στην Power Stage έφτασαν σε απόσταση ενός βαθμού από την πρωτοπορία του παγκοσμίου πρωταθλήματος κατασκευαστών.

Οι Elfyn Evans και Scott Martin τερμάτισαν πέμπτοι γενικής αφού η θέση εκκίνησης τους προκάλεσε δυσκολίες μέσα στις ειδικές διαδρομές της πρώτης μέρας. Με τους 11 βαθμούς που κέρδισαν βρίσκονται στην τρίτη θέση του πρωταθλήματος των οδηγών και φυσικά σε πορεία τίτλου. Μόλις πίσω τους τερμάτισαν οι Takamoto Katsuta και ο συνοδηγός του Aaron Johnston με το τέταρτο Toyota GR YARIS HYBRID Rally1. To πλήρωμα θα μπορούσε να πάρει μια καλύτερη θέση όταν μια έξοδος στη 12η ειδική διαδρομή προκάλεσε ζημιά στο υδραυλικό σύστημα διεύθυνσης, αφήνοντάς τους έκτους στον τερματισμό.

Διπλό βάθρο και για το Toyota GR Yaris Rally2 στην κατηγορία WRC2, με τον Mikko Heikkilä να τερματίζει στη δεύτερη θέση και τον Sami Pajari στην τρίτη. Ο Pajari, ο οποίος κέρδισε την κατηγορία WRC2 σε Σαρδηνία και Πολωνία, θα κάνει το ντεμπούτο του στη Φινλανδία με το Toyota GR YARIS HYBRID Rally1

Ο Πρόεδρος της TOYOTA GAZOO Racing Akio Toyoda συνεχάρη τα πληρώματα της ομάδας για το εντυπωσιακό αποτέλεσμα και εξέφρασε την επιθυμία του για νίκη στον επόμενο αγώνα στην Φιλανδία αλλά και στον αγώνα της Ιαπωνίας, στο «σπίτι» της Toyota.

Με τη σειρά του ο νικητής Kalle Rovanperä δήλωσε: «Ήταν ένα πραγματικά υπέροχο Σαββατοκύριακο για εμάς και για την ομάδα. Η Λετονία είναι ένα ξεχωριστό μέρος για εμένα και την καριέρα μου και είναι πολύ ωραίο να κερδίζεις το πρώτο ράλι WRC εδώ. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στην ομάδα. Μαζί με τον Seb (Ogier) πήραμε σημαντικούς βαθμούς για την ομάδα. Τώρα περιμένουμε με ανυπομονησία το Ράλι Φινλανδίας που θα είναι άλλη μια πρόκληση».