HomeΚυπριακό ΠοδόσφαιροΚαθάρισε τη Γρανάδα σε πέντε λεπτά η Σοσιεδάδ

Καθάρισε τη Γρανάδα σε πέντε λεπτά η Σοσιεδάδ

Εύκολη αλλά ”μικρή” νίκη για τη Ρεάλ Σοσιεδάδ που καθάρισε με 2-0 τη αντίπαλο της Ομόνοιας  την ελλειπή Γρανάδα στην «Reale Arena» με το τελικό σκορ ωστόσο να την αδικεί για τα όσα δημιούργησε!

Οι Βάσκοι ήταν πολύ ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, έκανα ότι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο και θα μπορούσαν να έχουν πετύχει πολλά ακόμα τέρματα, έχοντας τελειώσει το παιχνίδι με 22 τελικές εκ των οποίων οι 9 εντός εστίας! Τραγική εμφάνιση από τη Γρανάδα που τελείωσε το παιχνίδι χωρίς τελική, ενώ η μοναδική καλή στιγμή που είχε για να σκοράρει ήταν το χαμένο πέναλτι του Ντάρβιν Ματσίς στην τελευταία φάση του παιχνιδιού.

Η Σοσιεδάδ είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 10′ με σουτ του Γιανουζάι από πλάγια θέση που απέκρουσε ο Άνχελ, όπως και δύο λεπτά αργότερα προσπάθεια του Οϊαρθάμπαλ. Στο 22′ νέα καλή στιγμή για τους Βάσκους με σουτ του Νταβίντ Σίλβα από πλάγια θέση που έδιωξε σε κόρνερ ο Άνχελ, ενώ μετά την εκτέλεση από τον ίδιο, η μπάλα κατέληξε στον Μονρεάλ που με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0. Στο 26′ η Σοσιεδάδ κέρδισε πέναλτι για χέρι του Πέπε, με τον Οϊαρθάμπαλ ν’ αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 2-0.

Στο 52′ και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους η Σοσιεδάδ κέρδισε πέναλτι για μαρκάρισμα του Ετέκι στον Γκουρίδι, με τον Γουίλιαν Ζοζέ ν’ αναλαμβάνει την εκτέλεση και τον Άνχελ να αποκρούει! Στο 58′ νέα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους με σουτ του Νταβίντ Σίλβα που πέρασε λίγο έξω, όπως και ένα λεπτό αργότερα προσπάθεια και πάλι του Σίλβα. Στο 61′ ακόμα μία ευκαιρία για τη Σοσιεδάδ με τον Μονρεάλ να σουτάρει εκτός περιοχής στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Γουίλιαν Ζοζέ σούταρε και ο Άνχελ απέκρουσε. Στο 86′ οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Λε Νορμάντ για φάουλ στο Λουίς Σουάρεθ. Στην τελευταία φάση του παιχνιδιού η Γρανάδα κέρδισε πέναλτι για μαρκάρισμα του Νταβίντ Σίλβα στον Σέρχιο Μπαρθία, με τον Ματσίς ν’ αναλαμβάνει την εκτέλεση και τον Ρεμίρο να αποκρούει!

ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ: Ρεμίρο, Μονρεάλ (79′ Μουνιόθ), Ελουστόνδο, Λε Νορμάντ, Θαλδούα (61′ Θουμπελδία), Μερίνο (45′ Γκουρίδι), Θουμπιμέντι, Γιανουζάι (61′ Πόρτου), Νταβίντ Σίλβα, Οϊαρθάμπαλ (61′ Μερκελάνθ), Γουίλιαν Ζοζέ

ΓΡΑΝΑΔΑ: Άνχελ, Σέρχιο Μπαρθία, Σάντσεθ Μαρτίνεθ, Πέπε, Ετέκι, Λουίς Σουάρεθ, Μολίνα (69′ Άλβαρο Χιμένεθ), Κένεντι (45′ Φόμπι), Ματσίς, Ρουίθ (68′ Μπρούνετ), Σολδάδο (45′ Πλόμερ)