HomeSliderΚακή η Ομόνοια, κάκιστος ο διαιτητής και νέα απώλεια

Κακή η Ομόνοια, κάκιστος ο διαιτητής και νέα απώλεια

Η Ομόνοια έμεινε για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι πρωταθλήματος χωρίς νίκη, αφού παραχώρησε ισοπαλία 0-0 προς τον Ερμή στο ΓΣΠ. Παρά τη μέτρια εμφάνιση της, η ομάδα του «τριφυλλιού», έχει σφοδρά παράπονα από τη διαιτησία του Δημήτρη Σολωμού, ο οποίος δεν καταλόγισε δύο πέναλτι, με το ένα στις καθυστερήσεις.

Με το εναρκτήριο λάκτισμα οι δύο ομάδες έδειξαν τις προθέσεις τους. Οι «πράσινοι» προσπάθησαν να ελέγξουν το παιχνίδι, ενώ οι φιλοξενούμενοι πρόσεξαν τη μεσοαμυντική τους λειτουργία και επιχειρούσαν να απειλήσουν με αντεπιθέσεις.  Η ομάδα του «τριφυλλιού» είχε κατοχή της μπάλας, όμως της έλειπε η ταχύτητα και η φαντασία, ενώ οι παίκτες της έκαναν πολλές λανθασμένες μεταβιβάσεις με επακόλουθο να διευκολύνει το έργο των αντίπαλων αμυντικών.

Ο Ερμής έχασε την πρώτη κλασική ευκαιρία του αγώνα στο 12ο λεπτό όταν ο Φαμπιάνο πιέστηκε από τον Κονέ και έδιωξε λανθασμένα την μπάλα που έφτασε στον Καραγκούνη, όμως το σουτ του ήταν άστοχο.

Το πρώτο μέρος κύλησε στο ίδιο μοτίβο, με την Ομόνοια να διατηρεί φλύαρη υπεροχή και να είναι ακίνδυνη επιθετικά, ενώ και οι «φτεροπόδαροι» περιορίστηκαν σε άκρως απαραίτητα για να διατηρήσουν το μηδέν παθητικό. Η αργή ανάπτυξη των γηπεδούχων και η αδυναμία τους να δημιουργήσουν ρήγματα βόλεψαν τους ποδοσφαιριστές του Μαρίνου Σατσιά, καθώς η εστία τους δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα και οι δύο ομάδες έφυγαν για την ανάπαυλα ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Στην επανάληψη το συγκρότημα του Χένινγκ Μπεργκ ενέτεινε τις προσπάθειες του και πίεσε με στόχο το γκολ. Στο 64’ χάθηκε κλασική ευκαιρία όταν ο Παπουλής έστρωσε στον Ασάντε, ο οποίος αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Στο 74’ η Ομόνοια δικαιούτο πέναλτι, όταν σε εκτέλεση φάουλ του Γκόμεθ η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Ντίας, όμως ο Δημήτρης Σολωμού έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Ο τηλεοπτικός φακός άφησε εκτεθειμένο τον διαιτητή, καθώς υπήρξε παράβαση.

Στο 84’ ο Καϊκέ έδιωξε την μπάλα σε πλασέ του Κακουλλή και ο επίλογος γράφτηκε με τον διαιτητή να εξελίσσεται σε πρωταγωνιστή του αγώνα, καθώς «έκλεισε τα μάτια» σε άλλο ένα πέναλτι. Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων μετά από κεφαλιά του Ντούρις η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Ντίας, όμως έδειξε «παίζετε» παρά τις έντονες διαμαρτυρίες των παικτών της Ομόνοιας και το σφύριγμα της λήξης σφράγισε το τελικό αποτέλεσμα.

Ταυτότητα του αγώνα

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Σέχου, Λανγκ, Λούφτνερ, Λέτσιακς, Κούσουλος, Γκόμεθ, Παπουλής, Τιάγκο (72’ Κακουλλής), Ασάντε (90’ Λοΐζου), Ντούρις.

Ερμής: Καϊκέ, Καραγκούνης, Χολτ, Ντίαζ, Δημητρίου, Κυριακίδης, Παντελή (75’ Καϊσερλίδης), Γαβριήλ, Λέμος (62’ Βαλλιάνος), Μέιρα (86’ Ραφίνια), Κονέ (86’ Ρουσιάς).