HomeSliderΗττήθηκε και αποχαιρέτησε την Α' Κατηγορία ο Εθνικός Άχνας

Ηττήθηκε και αποχαιρέτησε την Α’ Κατηγορία ο Εθνικός Άχνας

Η Δόξα επικράτησε με 2-1 του Εθνικού Άχνας στο Μακάρειο, στο πλαίσιο του μεταξύ τους αγώνα για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος, αποτέλεσμα το οποίο στέλνει και μαθηματικά στην Β’ Κατηγορία τον Εθνικό Άχνας.

Στο πρώτο μέρος και μόλις στο 9ο λεπτό, η γηπεδούχος ομάδα της Δόξας προηγήθηκε στο σκορ με τον αρχηγό της, Σαντίκ, ο οποίος έπειτα από ασσίστ του Κοβάσεβιτς έκανε από κοντά το 1-0.

Μέχρι και το 30ο λεπτό η Δόξα είχε τον έλεγχο του αγώνα ωστόσο από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Εθνικός ανέβασε ρυθμό, έιχε ευκαιρίες και έψαξε το γκολ το οποίο όμως δεν ήρθε.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 52ο λεπτό, η ομάδα της Δόξας σκόραρε ξανά, αυτή την φορά με τον Μπένι ο οποίος με ωραία ατομική προσπάθεια πλάσαρε από κοντά για το 2-0.

Τρία λεπτά αργότερα, στο 55ο λεπτό, ο Εθνικός κέρδισε πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Ντούρις στο 56′ μειώνοντας σε 2-1 για τους φιλοξενούμενους.

Στο 64′, η Δόξα κέρδισε πέναλτι το οποίο όμως ο Σαντίκ έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 75′ η Δόξα σκόραρε ξανά με τον Εμπραλίτζε, γκολ το οποίο ακυρώθηκε ως οφσάιντ.στο 78′.

Στα τελευταία στάδια του αγώνα, η ομάδα της Άχνας, πίεσε, έψαξε το γκολ (χρειαζόταν 2 για να πάρει τη νίκη και να διατηρεί μαθηματικές ελπίδες παραμονής), ωστόσο δεν τα κατάφερε και αποχαιρετά την πρώτη κατηγορία και ακολουθεί την ΠΑΕΕΚ στην Β’ Κατηγορία.

Ταυτότητα αγώνα:

Δόξα (Νίκος Ανδρονίκου): Σισκόφσκι, Σαντίκ, Ατενόν, Μπένι (62′ Μέσκα), Ασαμόα, Κοβάσεβιτς, Τραιτσέφσκι, Στυλιανού, Καραμανώλης, Κυριάκου, Εμπραλίτζε

Εθνικός (Αντρέι Ράζντρε): Χριστοδούλου, Πηλέας, Άδωνη, Ντόλεζαλ (46′ Περατικός), Χουντόπιακ, Ζάκπα, Γκόρουπετς (46′ Κυπριανού), Μάζουρεκ, Βοϊτκόφσκι (46′ Άμπραχαμ), Ταρασόβς, Ντούρις

Σκόρερ: 9′ Σαντίκ, 52′ Μπένι / 57′ Ντούρις

Κίτρινες: 28′ Καραμανώλης, 43′ Τραιτσέφσκι, 90+5 Σισκόφσκι29′ Άδωνη, 58′ Ζάκπα, 63′ Περατικός, 90′ Ασαμόα