HomeSliderΗττες για ΑΕΚ και ΠΑΟΚ

Ηττες για ΑΕΚ και ΠΑΟΚ

Το όνειρο έγινε… εφιάλτης για την ΑΕΚ. Η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα γνώρισε βαριά ήττα με 3-0 στο ΟΑΚΑ από τη Ζόρια για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Οι “κιτρινόμαυροι”, που αγωνίστηκαν για ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο εξαιτίας της αποβολής του Γεβγέν Σάκχοφ στο 49′, κατέρρευσαν στο δεύτερο μέρος, δέχθηκαν τρία γκολ και απώλεσαν την ευκαιρία να παραμείνουν δυνατά στη μάχη της πρόκρισης.

Μετά το 55′ η Ζόρια ανέβηκε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και έψαξε το γκολ. Και κατάφερε να το βρει εκμεταλλευόμενη και την κακή αντίδραση του Αθανασιάδη. Ο Τσίγκανικς έκανε τη σέντρα απ’ τα αριστερά, ο γκολκίπερ της ΑΕΚ έκανε λανθασμένη έξοδο και ο Γκρόμοβ προ κενής εστίας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Το γκολ των Ουκρανών δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο την κατάσταση για τους “κιτρινόμαυρους”, με τον Καρέρα να περνάει τους Γαλανόπουλο και Ανσαριφάρντ προκειμένου να δώσει ώθηση στην ομάδα του.

Παρ’ όλα αυτά, οι ευκαιρίες έρχονταν με το… σταγονόμετρο. Η Ένωση αδυνατούσε να αναπτυχθεί σωστά, αλλά λίγο έλειψε να πετύχει ένα απίθανο γκολ με τον Στράτο Σβάρνα. Ο αμυντικός της ΑΕΚ, που είχε μεταφερθεί στο δεξί άκρο της άμυνας, έκανε μία… στραβοκλωτσιά, με την μπάλα να παίρνει περίεργα φάλτσα και να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του Σεβτσένκο.

Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για τους “κιτρινόμαυρους”, αφού δέχθηκαν άλλα δύο τέρματα από τον Καμπάεβ στο 75ο λεπτό και τον Γιούρτσενκο στο 86′, ο οποίος ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι.

Το όνειρο έγινε… εφιάλτης για τον ΠΑΟΚ. Στο παιχνίδι με την PSV Αϊντχόφεν η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε με 2-0 στα πρώτα λεπτά, αλλά έχασε τελικά με 3-2 και έμεινε στην τρίτη θέση του 5ου ομίλου.

Στο παιχνίδι της Σταντάρ Λιέγης με την Λεχ Πόζναν, οι γηπεδούχοι κέρδισε με 2-1, χάρις σε γκολ που σημείωσε ο Κωνσταντίνος Λαΐφης στο 93ο λεπτό. Ωραίο παιχνίδι έγινε μεταξύ της Καραμπάχ με τη Σίβασπορ. Οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με 3-2 και διατήρησαν ζωντανές τις ελπίδες τους για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Άρσεναλ και Τότεναμ πήραν σημαντικές νίκες, ενώ συγκινητικές στιγμές εκτυλήχθηκαν στο γήπεδο της Νάπολι στο παιχνίδι με αντίπαλο την Ριέκα. Πριν το σφύριγμα της έναρξης του αγώνα, οι ποδοσφαιριστές της γηπεδούχου ομάδας παρατάχθηκαν στο γήπεδο φορώντας τη φανέλα με τον αριθμό 10, τιμώντας την μνήμη του Ντιέγο Αρμάντο Μαραντόνα. Οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με 2-0.

1ος όμιλος: ΤΣΣΚΑ Σόφιας-Γιουνγκ Μπόις 0-1, Κλουζ-Ρόμα 0-2

2ος όμιλος: Μόλντε-Άρσεναλ 0-3, Ντάνταλκ-Ραπίντ Βιέννης 1-3

3ος όμιλος: Νις-Σλάβια Πράγας 1-3, Λεβερκούζεν-Χάποελ Μπερ Σεβά 4-1

4ος όμιλος: Ρέιντζερς-Μπενφίκα 2-2, Σταντάρ Λιέγης-Λεχ Πόζναν 2-1

5ος όμιλος: Γρανάδα-Ομόνοια 2-1, Αϊντχόφεν-ΠΑΟΚ 3-2

6ος όμιλος: Αλκμάαρ-Σοσιεδάδ 0-0, Νάπολι-Ριέκα 2-0

7ος όμιλος: ΑΕΚ-Ζάρια 0-3, Μπράγκα-Λέστερ 3-3

8ος όμιλος: Λιλ-Μίλαν 1-1, Σπάρτα Πράγας-Σέλτικ 4-1